Szukasz drogi do szczęścia? Zamiast pytać, co inni mogą zrobić dla ciebie, spytaj, co ty możesz zrobić dla innych! Kto ma bowiem większą szansę na szczęście? Altruiści i ludzie życzliwi. Jak wykazali psychologowie z York University w Toronto, bycie miłym dla innych dla innych zwiększa poczucie szczęścia. Wystarczy poświęcić na miłe zachowania 5 do 15 minut, aby odczuć różnicę i zanotować poprawę nastroju, która utrzyma się jeszcze przez kilka miesięcy.
Naukowcy przeprowadzili badanie, którego wyniki opublikowali w "Journal of Happiness Studies". W ramach badania 700 osób przez siedem dni poświęcało kilka minut na miłe gesty wobec innych: przysługi, drobną pomoc czy wyrażanie współczucia. W porównaniu z grupą, która nie wykonywała tychże gestów, badani mieli wyższe poczucie własnej wartości i szczęścia. Co więcej, efekty te utrzymywały się jeszcze po 6 miesiącach od przeprowadzenia studium.

Skąd się biorą takie dobroczynne skutki przysług? Czujemy się lepszymi, bycie dobrym jest cenione w społeczeństwie i ułatwia nam dobre traktowanie samych siebie – uważa Myriam Mongrain z York University. Badaczka dodaje jednak, że takie „terapeutyczne” skutki bycia miłym powinny zostać potwierdzone dalszymi badaniami.