Chcesz poprawić sobie nastrój, zrelaksować się, zapewnić sobie dobre zdrowie i kondycję? Do niedawna sądzono, że jednym z najlepszych na to sposobów jest aktywność fizyczna. Teraz naukowcy odkryli znacznie bardziej „stacjonarną” formę dbania o dobrą kondycje fizyczną i psychiczną. Jest nią…. uczestnictwo w kulturze. Udział w kulturalnych wydarzeniach i różne formy artystycznej aktywności zwiększa zadowolenia z życia, poprawia nastrój i łagodzi nieprzyjemne stany psychiczne. Jest przy tym korzystne dla zdrowia fizycznego – wynika z badań.

Odkrycie, o którym donosi serwis Kopalniawiedzy.pl, jest zasługą badaczy z Norwegian University of Science and Technology (NTNU). Przeanalizowali oni dane ze studium populacyjnego HUNT z lat 2006-2008 pod kątem uczestnictwa w kulturze i zdrowia. Dane dotyczyło ponad 50 tysięcy osób.

Okazało się, że ludzie, którzy uczestniczyli w kulturze, charakteryzowali się dobrym zdrowiem, zadowoleniem z życia i niskim poziomem lęku. Takie dobroczynne właściwości miało zarówno bierne uczestnictwo w kulturze (udział w koncercie, spektaklu czy wystawie w roli widza) jak i czynne – różne formy twórczych działań (np. granie na instrumencie czy malowanie).

Jak komentują badacze, do tej pory akcentowano korzystny wpływ aktywności fizycznej na nasze zdrowie, jednak warto docenić i wykorzystać korzystne właściwości aktywności kulturalnej. Słowem: nie tylko poranny jogging, ale wyjście na koncert mogą być doskonałymi sposobami na zadbanie o własną kondycję fizyczną i psychiczną.


Z badań Norwegów wynika, że udział w kulturze korzystnie wpływa na zdrowie, poprawia nastrój a obniża poziom lęku i przygnębienia. Nie wszystkie formy aktywności kulturalnej mają na nas identyczny wpływ. Bycie odbiorcą sztuki silniej wiąże się ze zdrowiem fizycznym, a aktywna twórczość – z łagodzeniem i zapobieganiem lękom i stanom depresyjnym.