Składka na prezent

Reklama

Zdarza się, że dziecko oczekuje, iż dostanie z okazji komunii stosunkowo drogi prezent, a zaproszeni goście dopytują, czym mogliby obdarować dzieciaka. Dlatego niektórzy rodzice zastanawiają się, czy można im zaproponować składkę. Autorzy poradników savoir vivre’u są w tej kwestii jednomyślni: nie należy wychodzić z taką propozycją, chyba że relacje w rodzinie są wyjątkowo bliskie i jest się przekonanym, iż żadna strona zaproszona do udziału w składce nie poczuje się tym urażona. Absolutnie nie należy jednak proponować konkretnej kwoty, którą goście mieliby dołożyć do wspólnej puli.

Podziękowania za prezenty

Podarunki należy rozpakować w czasie trwania przyjęcia i podziękować za nie. Byłoby doskonale, gdyby podziękowania złożyło dziecko, ale obdarowujący powinien zrozumieć, jeśli w natłoku emocji w tym wyjątkowym dniu jego zadanie przejmą rodzice. Jeśli zaś nawet oni nie zdołają wyrazić wdzięczności w czasie przyjęcia, byłoby wskazane, aby niedługo po uroczystości wysłali – podpisany również przez dziecko – list z podziękowania. Zasady te obowiązują nawet wtedy, gdy prezent okaże się nietrafiony.

Organizacja przyjęcia

Nie ma reguł mówiących o tym, czy przyjęcie z okazji I komunii powinno się odbywać w domu, czy w lokalu. Każdy może więc wybrać to, co wydaje mu się bardziej odpowiednie. Warto jednak wziąć pod uwagę, że świętowanie powinno zakończyć się wczesnym wieczorem. Jest to bowiem raczej przedłużony obiad niż wczesna kolacja. W przeciwieństwie do sytuacji na przyjęciach weselnych, goście komunijni następnego dnia idą zwykle do pracy i dlatego warto pozostawić im czas na odpoczynek.

Przy okazji: zalecane i modne są bezalkoholowe przyjęcia komunijne.

Udział duchownego w przyjęciu komunijnym

Zależy tylko i wyłącznie od woli organizatorów czyli rodziców dziecka. Jeśli łączą ich dobre stosunki z księdzem przygotowującym pociechę do komunii, nie będzie nic niestosownego w tym, że za zaproszą go na obiad. Należy to jednak uczynić odpowiednio wcześniej i oficjalnie, wręczając zaproszenie.

Udział rozwiedzionych małżonków w uroczystościach komunijnych

Reklama

Należy pamiętać, że dzień I komunii świętej to przede wszystkim ważna chwila dla dziecka i należy zrobić wszystko, aby ułatwić mu jej przeżywanie. Dlatego nawet jeśli byli małżonkowie nie pozostają we najlepszych relacjach, byłoby wskazane, aby na ten dzień odłożyli waśnie na bok i oboje uczestniczyli w święcie. Od tego, jakie są stosunki między eksmałżonkami, zależy to, czy zaprasza się ich do wzięcia udziału w uroczystości wraz z nowymi rodzinami, czy też nie.