Zaledwie miesiąc dzieli nas od rozpoczęcia sezonu Pierwszej Komunii Świętej. Drugoklasistów, którzy do niej przystąpią, będzie ok. 350 tys. Najwytrwalsi już szukają dla nich prezentów. Mijają się ze sobą głównie w drzwiach sklepów z biżuterią i elektroniką. Już bowiem wiadomo, że rowery, laptopy, quady i skutery są passe.
Reklama
Wypierają je tablety i smartfony, czyli przenośne urządzenia integrujące w sobie funkcje telefonu komórkowego i komputera. Obecnie, obok telewizorów, są to najchętniej kupowane produkty w naszych sklepach – tłumaczy Wioletta Batóg z Media Saturn Holding Polska. Duża w tym zasługa ostatniej premiery iPada. Poza tym spora część Polaków ma już w domu laptopa. Drugi jest w związku z tym niepotrzebny, więc szukają alternatywy. Robią prezent dziecku, a przy okazji także sobie.
Zdaniem ekspertów w tym roku padnie kolejny rekord, jeżeli chodzi o wartość komunijnych prezentów. Ich średnia cena może zbliżyć się do 1 tys. zł. Z badań porównywarki cen Ceneo.pl wynika, że już w ub.r. 6 proc. Polaków deklarowało wydanie na prezent więcej niż 1,5 tys. zł. Przyjmując, że średnio każdy drugoklasista dostanie w maju podarunki o łącznej wartości 5 tys. zł, wartość rynku przekroczy 1,5 mld zł.
Najtańszy tablet można kupić za 799 zł. Jednak najczęściej wybierane są te w cenie około 2 tys. zł. Podobnie jest ze smartfonami. Najprostszy kosztuje 300 zł, ale największą popularnością cieszą się urządzenia za 1200 – 2000 zł – tłumaczy Wioletta Batóg.
Jak widać, na elektronicznych gadżetach nie oszczędzamy. Ale gdy przychodzi nam kupić medalik czy krzyżyk, mający pełnić funkcję symbolu Pierwszej Komunii, szukamy oszczędności. Już dziś w lombardach ustawiają się kolejki chętnych po precjoza z drugiej ręki. – Mnóstwo klientów o nie pyta – mówi pracownik lombardu Europa z Wrocławia.
To ze względu na ceny używanych medalików czy krzyżyków, które są o połowę niższe niż w sklepie jubilerskim. Do tego oferowane przez nas produkty są czyszczone i polerowane, w związku z tym nie widać na nich oznak używania – dodaje przedstawiciel lombardu Artar w Warszawie.