NIEUBŁAGANE "PRAWO BOŻE"

Rodzina dziewczynki została ekskomunikowana, podobnie jak lekarz, który dokonał zabiegu. Dostojnicy brazylijskiego kościoła tłumaczyli to prawem bożym.

Gdy wiadomość o aborcji wyciekła do prasy, Kościół najpierw usiłował zapobiec sprawie, a następnie potępił wszystkie zaangażowane w nią osoby, łącznie ze zgwałconą 9-latką.

Nawet brazylijscy katolicy sa oburzeni taką postawą dostojników, w szczególności arcybiskupa Recife Jose Cardoso Sobrinho, który oskarżył rodzinę o odebranie życia niewinnej istocie i wskazał, że aborcja to sprawa poważniejsza, niż zabicie dorosłego człowieka.

TAKA NIETOLERANCJA ODSTRASZA

Aborcja jest w Brazylii nielegalna z wyjątkiem sytuacji, gdy ciąża jest owocem gwałtu lub życie matki jest w niebezpieczeństwie - oba te kryteria są spełnione w omawianym przypadku.

"W tej sprawie większość ludzi popiera lekarzy i rodzinę. Wszystko, co zrobili, było legalne i właściwe" - mówi Beatriz Galli z Ipas Brasil, organizacji pozarządowej, która walczy o prawa głosu kobiet w kwestiach ich zdrowia i praw reprodukcyjnych. Jej zdaniem Kościół przyjmując tak surową postawę osłabia swoją pozycję. "Ta nietolerancja będzie odstraszać kolejnych wyznawców" - dodaje Galli.

Oficjalna watykańska gazeta L'Osservatore Romano ogłosiła, że dziewczynkę "powinno się bronić, przytulić i dać jej odczuć, że wszyscy jesteśmy po jej stronie". Dwa tygodnie temu Watykan ogłosił, że Arcybiskup Sobrinho trochę się zagalopował. Teraz jednak na łamach "L'Osservatore Romano" Watykan opublikował dokument, który potwierdził automatyczną ekskomunikę dla wszystkich zamieszanych a aborcję - nawet w sprawach takich, jak ta zgwałconej brazylijskiej 9-latki.

Pomimo że aborcja jest w Brazylii nielegalna, szacuje się, że rokrocznie takiemu zabiegowi poddaje się milion kobiet. Zepchnięcie do podziemia ma swoją cenę. Ponad 200 tysięcy kobiet trafia każdego roku do publicznych szpitali z powodu komplikacji po nielegalnej aborcji. Dr Jefferson Drezett szacuje, że co trzecia brazylijska ciąża jest niechciana, a co siódma Brazylijka w wieku od 15 do 19 lat jest matką.

________________________________

NIE PRZEGAP:

>>> Chcesz wspaniałego seksu? Jedź do sanatorium
>>> Zabiła się, bo była za ładna
>>> Zobacz, jak panie strzygą swoje "rabatki"