KONIEC KOŃCÓW MAMY RÓWNOŚĆ

Reklama

Tę większą część stanowią badania przyznające wyższość mężczyznom. Czy to znaczy, że jednak oni są górą?

"Zazwyczaj mężczyźni zdobywają więcej punktów w zadaniach które wymagają wyobraźni przestrzennej, lepiej radzą sobie z odczytywaniem map i odnajdowaniem drogi. Kobiety natomiast otrzymują wyższe noty w zadaniach dotyczących języka i inteligencji emocjonalnej. Większość ekspertów zgodnie twierdzi, że nie ma zasadniczych różnic między inteligencją męską i kobiecą" - odpowiada Adrian Furnham, profesor psychologii z University College w Londynie w rozmowie z "Newsweekiem".

JEST INTELIGENTNIEJSZY, BO JEST MĘŻCZYZNĄ

Ale to wcale nie znaczy, że kobiety czują się równorzędnymi partnerami. Bo tak, jak mamy inteligencję emocjonalną i motoryczną, mamy też tak zwana inteligencję postrzeganą. "Zajmuję się w swoich badaniach „inteligencją postrzeganą“ czyli tym jak ludzie postrzegają swoje możliwości intelektualne. Przestudiowaliśmy 30 niezależnych badań z całego świata i okazało się, że kobiety mają skłonność do niedoceniania swojej inteligencji podczas, gdy mężczyźni notorycznie przeceniają swoją" - mówi brytyjski badacz. Również my wszyscy, i mężczyźni i kobiety, wyżej oceniamy inteligencję innych: bardziej cenimy swoich synów niż córki, ojców, niż matki, dziadków - niż babcie.

SKORO TWIERDZISZ, ŻE NIE POTRAFISZ...

To wszystko razem sprawia, że kobietom z pewnością nie jest łatwiej, na przykład na rynku pracy. Najbardziej paniom ciąży własna niska samoocena. "Mężczyźni nie są z natury bardziej inteligentni, natomiast zdecydowanie bardziej wierzą w siebie. Jeśli o pracę ubiega się inteligentna kobieta nie mająca wiary we własne siły i przeciętny facet przekonany o swoich możliwościach nie trudno domyślić komu przypadnie posada" - mówi Furnham.

Badacz nie zachęca do pychy, przestrzega jednak przed samospełniającym się proroctwem. "Trzeba odróżniać arogancję i pychę od wiary we własne siły. Niska samoocena nie pomaga w życiu. Henry Ford powiedział kiedyś: >>Jeśli sądzisz, że potrafisz to masz rację. Jeśli sądzisz, że nie potrafisz - również masz rację.<< Poczucie własnej wartości ma często większą moc niż nasze realne możliwości" - przekonuje Adrian Furnham.

______________

NIE PRZEGAP:

>>> Mężczyźni, którzy kochają puszyste kobiety

>>> Skandal! Młody kocha dojrzałą!

>>> Ars amandi po arabsku