Wciąż chcemy wierzyć, że matki małych dzieci nie mają wiele do powiedzenia. Zwróćmy uwagę chociażby na wystój wnętrz w telewizyjnych programach przeznaczonych dla młodych matek: kolorowe ściany mnóstwo zabawek i dwie siedzące jak przedszkolaki po turecku na podłodze panie: dziennikarka i specjalistka z zakresu pediatrii lub pedagogiki.

Reklama

Może najwyższa pora, by skończyć z infantylizacją młodych matek? Nie ma ku temu powodów.

Australijscy naukowcy badali 2500 matek przez dziesięć lat: przed ciążą, w jej trakcie i po porodzie. Nie stwierdzili zmian w ich potencjale intelektualnym, który mógłby być związane z ciążą lub macierzyństwem.

Mało tego, okazało się, że ciąża i macierzyństwo poprawiają zdolności intelektualne kobiety. I to trwale!

"Odkryliśmy, że kobiety znacznie lepiej rozwiązywały testy sprawdzające logiczne myślenie i pamięć w czasie ciąży niż przed nią" - powiedziała prof. Helen Christensen z Uniwersytetu w Canberrze w Australii.

"Pojawia się zatem pytanie, czemu mamy skłonność, do myślenia, że kobiety w ciąży i młode matki mają problemy z pamięcią" - kontynuuje prof. Christensen - "Być może rzekome problemy spowodowane są tym, iż w tym momencie macierzyństwo najbardziej absorbuje kobiety i przykładają mniej uwagi do wszystkich innych spraw."

Inne badania przeprowadzone na amerykańskim uniwersytecie w stanie Virginia przez dr. Craiga Kinsleya wykazały z kolei, że praca hormonów podczas porodu i w okresie karmienia piersią powoduje zwiększenie rozmiaru komórek w pewnych obszarach mózgu. To ma prowadzić do znacznego zwiększenia możliwości intelektualnych kobiety.

Zarówno prof. Helen Christensen, jak i dr Craig Kinsley podtrzymują tezę, iż wzrost intelektualnych możliwości kobiety nabyty w czasie ciąży i w okresie wczesnego macierzyństwa pozostaje na całe życie.