W poważnym, medycznym periodyku "The Journal of Sexual Medicine" pojawiła się informacja o ciekawych badaniach, które powinny nas, kobiety, zainteresować. Otóż, naukowcy z uniwersytetu King's College w Londynie przebadali ponad 2000 kobiet – głównie bliźniaczek dla lepszego porównania – te, które wykazały się większą inteligencją emocjonalną, miały także większą liczbę orgazmów.

Sprawą kluczowa była tu umiejętność kierowania własnymi uczuciami i zmysłami oraz skupiania się na tym, co odczuwa nasz partner.

EQ ZWIĘKSZA ZADOWOLENIE Z SEKSU

Badane kobiety wypełniły szczegółowe ankiety na temat swego życia intymnego oraz zrobiły testy określające poziom ich inteligencji emocjonalnej. Naukowcy mają teraz niepodważalny dowód, że kobiety o bardziej rozwiniętej EQ (lub EI – Emotional Intelligence) mogą poszczycić się bardziej owocnym życiem seksualnym, czy to związanym z masturbacją czy ze związkami partnerskimi.

REWOLUCJA DLA OZIĘBŁYCH?

Profesor Tim Spector, współautor badań oznajmia dumnie, że dzięki nim wiadomo teraz, że emocjonalna inteligencja polepsza nie tylko jakość pracy, umiejętność interakcji towarzyskiej, ale i pomaga w sypialni. Pan doktor ma też nadzieję, że ich odkrycie pomoże znacznie w terapii osób z zaburzeniami seksualnymi. Jeśli zwróci się uwagę na to, że niemal 1/3 kobiet ma problemy z osiągnięciem orgazmu, badania te na pewno urosną w naszych oczach.

CZYTAMY W MYŚLACH

Andrea Burri, również jedna z autorek raportu opublikowanego w "The Journal of Sexual Medicine" uważa, że odpowiednio rozwinięta w wieku dziecięcym inteligencja emocjonalnapozwala potem kobietom na odpowiednie artykułowanie swoich potrzeb i pragnień swojemu partnerowi.

Umiejętność ta, to bowiem nie tylko prawidłowe odczytywanie cudzych uczuć i zachowań, ale także zdolność do egzekwowania należnej nam uwagi, troski czy choćby asertywność, która pozwoli kochankom na czerpanie obopólnej przyjemności - zamiast na zaspokajanie potrzeb tylko jednej osoby.

SKUP SIĘ NA SOBIE

Nie bez znaczenia jest także to, że kobieta, która potrafi sterować swoimi emocjami, potrafi też odpowiednio skupić się na swoich doznaniach czy też pobudzić je dodatkowymi fantazjami, co może pomóc w nadejściu orgazmu, gdy sąsiad za ścianą właśnie remontuje łazienkę.

PRZYDA SIĘ W KRYZYSIE

Emocjonalne inteligencja przyda się też, gdy w związku nadejdzie kryzys. Psychoterapeutka Paula Hall zwraca uwagę na to, że kobiety z wysokim ilorazem EQ potrafią szybko zlokalizować problemy w związku, wyartykułować je i porozumieć się z partnerem – dzięki temu łatwiej im je przezwyciężyć i potem nie przenosić ich do sypialni. A to także lepiej pozwala im cieszyć się seksem.

W takim razie w imię dbałości o życie emocjonalne i erotyczne naszych córek, już teraz dobrze byłoby zacząć dbać o rozwój ich wrażliwości.