Bridget Jones to nic innego jak nieco złośliwa krytyka kobiecych obsesji podlana niezłym poczuciem humoru. Książka, która pokazuje kobiety jako uzależnione od miłości i poradników "self guide books" istoty stała się manifestem całego pokolenia niezadowolonych z siebie i rozżalonych kobiet, którym do ideału daleko. Z Bridget utożsamiały się zarówno młode dziewczyny na studiach, jak i matki kilkorga dzieci.

Reklama

AMBICJA - CHOROBA NASZYCH CZASÓW

Teraz Fielding zamiast pocieszać kobiety, których życie nie układa się po ich myśli, postanowiła pokazać im, że życie nie powinno kręcić się wokół zadowalania innych, zamiast siebie. Według niej dzisiejsze kobiety są zbyt ambitne, a wielozadaniowość im nie służy. Dążenie do ideału stało się niestety chorobą naszych czasów.

Oczekiwania wobec kobiet są coraz większe. Mają na każdym polu sprawdzać się świetnie w swojej roli. Wymaga się od nich idealnego wyglądu, zawrotnej kariery, udanego związku i satysfakcjonującego życia rodzinnego. W ten sposób kobiety stają się zagubione i niepewne tego, co rzeczywiście liczy się dla nich. Skupione na wypełnianiu zadań, tracą radość życia.KOBIETY MAJĄ PRAWO DO BŁĘDÓW

Autorka ksiązki ogłosiła te rewelacje podczas odczytu na Uniwersytecie w Oksfordzie, gdzie studiowała w latach 70-tych. Gdy opowiadała o popularności swojej książkowej postaci, powiedziała, że jest to po prostu wyrazem pragnień kobiet do bycia zwyczajną, sympatyczną dziewczyną. Taką, która nie jest kochana za to co i jak robi, tylko za to kim jest.

Według niej, jej książkę kupiły kobiety które mają już dość walki z własnym, idealnym wizerunkiem. "Jest teraz tyle reklam, które mówią kobietom, że powinni wyglądać w określony sposób i mieć perfekcyjne życie" – mówi Fielding. "One potem czują, że powinny wstać o 6 rano, iść na siłownię, przepracować cały dzień, wrócić do domu późno i nakarmić jeszcze 12 osób na kolacji. To choroba naszych czasów" – dodaje pisarka.

KIM JEST HELEN Z OKŁADKI?

Autorka wyznała też, że i ją samą dotknęła w pewnym momencie chora myśl, że chciałaby być kimś z okładek czasopism. Chciała być samą sobą, tą Helen "zrobioną" na okładkach pism, pisarką której nie znała. Wtedy zrozumiała, jak szkodliwie karmi się kobiety idealnymi obrazami, które nic wspólnego z rzeczywistością nie mają. Dlatego właśnie Bridget zdobyła taką popularność: jest normalną kobietą, ma wady i popełnia błędy.

"Choć spędziłam wiele czasu na zaprzeczaniu, że Bridget nie jest mną, ona mną jest". Podobnie jak jest każdą inną kobietą, sugeruje autorka książki.NASZE MATKI MIAŁY ŁATWIEJ

Inną tezą wygłoszona przez Helen Fielding podczas spotkana z czytelnikami było to, ż kobiety wychowane w czasach II wojny światowej są o wiele bardziej pewne siebie i poukładane niż współczesne im dziewczyny. Za przykład dawała matkę Bridget, która zna swoją wartość i potrafi walczyć o swoje szczęście. Dzisiejsze dziewczyny pewnie zacisnęłyby zęby i starałyby się wyglądać lepiej niż do tej pory, w środku zwijając się z bólu.

REKLAMY I PORADNIKI KŁAMIĄ

Reklama

Mętlik, który robią kobietom w głowie reklamy i popularne kino wyrządza im tyle samo szkody co poradniki, które stały się w Stanach nową religią. Na listach bestsellerów królują łatwe, gotowe recepty na idealne życie. Chyba się jednak nie sprawdzają, skoro za miesiąc na szczycie listy tkwi podobna pozycja, gwarantująca sukces.

W Polsce na razie nie mamy inwazji poradników, jednak powoli także zaczynamy ulegać czarowi idealnej kobiety, spełnionej żony i matki, przy okazji pnącej się po szczeblach kariery, co widać choćby po obecnych w prasie i telewizji reklamach.

Może jednak nie ma powodów do zmartwień, skoro jak wynika z badań z 2008 roku, młode dziewczęta od kariery wolą spokój ducha i szczęście rodzinne.

Badania, na podstawie których stwierdzono, że współczesne kobiety wolą zakładać rodziny i całkowicie się im poświęcać niż pracować po 10 godzin w biurze i robić karierę, przeprowadził ośrodek badawczy Stratosfera. Sondaż z 2008 roku objął kobiety w wieku 18 - 25 lat, a więc osoby urodzone na granicy PRL i początków transformacji ustrojowej.

_____________________________

NIE PRZEGAP:

>>> Kate Moss zniszczy plotkarzy w sądzie
>>> Gwiazdy też kiedyś były dziećmi
>>> Uważaj! Faceci uczą się, jak nas uwodzić!

Mauss