Wzorem do naśladowania jest dla dziewczynki matka, ale to od relacji z ojcem zależy jej poczucie własnej wartości, samookreślenie, zadowolenie z kobiecości i seksualności. A mimo to wciąż w psychologii relacji ojca i córeczki tatusia poświęca się za mało miejsca.

Reklama

PATRZĘ NA CIAŁO JEGO OCZAMI

Poczucie córki, że ojciec akceptuje jej wygląd, określa jej odbiór własnego ciała w wieku dorosłym. Kobiety, których ojcowie sugerowali im, że są zbyt grube lub zbyt nachalnie wiązali szczupłą figurę z szansą na odniesienie sukcesu, częściej niż inne cierpią na zaburzenia odżywiania. Natomiast kobiety, których stosunki z tatą przesycone były ciepłem i miały charakter demokratyczny, są bardziej zadowolone ze swojego ciała i mają wyższe poczucie własnej wartości.

CI WSZYSCY MĘŻCZYŹNI

Co gorsze, niesatysfakcjonująca relacja z ojcem będzie dublowana w relacjach kobiety z innymi mężczyznami. Brak afirmacji ze strony ojca i intymności w kontaktach z nim sprawi, że tego samego zabraknie w relacjach z partnerami, nacechowanymi strachem przed bliskością, czujnością i nieufnością. Lęk przed intymnością może też pojawić się u kobiet, których ojcowie odsunęli się od nich w czasie ich pokwitania.

KOBIETA, CZYLI KTO?

Ten pierwszy mężczyzna ma również wpływ na tworzenie się w dziewczynce tzw. płci rodzajowej i tożsamości płciowej. Konstytuuje poczucie bycia w pełni prawdziwą kobietą i umiejętność adekwatnego wejścia w stereotypowe dla płci role. Niepowodzenie w ich kształtowaniu się może sprawić, że kobieta będzie rozdarta między rolami stereotypowo kobiecymi a całym repertuarem nowych, które ofiarowuje emancypacja.

Z POWROTEM NA ŚCIEŻCE KOBIECOŚCI

To tylko ogólny zarys tego, jak ważny jest ojciec w procesie budowania się kobiecości jego córki. Być może niejedna czytelniczka zmartwi się po przeczytaniu tego tekstu. Ale nawet najtrudniejsze wydarzenia z przeszłości są do odrobienia - przynajmniej częściowo. Proces powracania na drogę zdrowej kobiecości, takiej "natural woman" niejednokrotnie będzie wymagał jednak psychoterapii.

___________________________________________________

NIE PRZEGAP:

>>> Ochota na seks skacze jak notowania giełdy
>>> Gdy kobieta kocha kobietę
>>> Daj sobie prawo do błędów
>>> Matki, które mówią aborcji "tak"


> TU znajdziesz WIĘCEJ <