Stan kaloryferów a rachunki za ogrzewanie

Wysokie rachunki za ogrzewanie w okresie jesienno-zimowym mogą być poważnym problemem. Zwłaszcza, gdy kaloryfery w domu lub mieszkaniu nie działają prawidłowo. Często uznaje się za normalny fakt, że z czasem działają one coraz gorzej. Wydaje się, że jedynym rozwiązaniem jest wymiana starych kaloryferów na nowe. Jest to jednak nieprawda, bowiem regularna konserwacja systemu grzewczego może przynieść bardzo dobre korzyści. Niestety często lekceważy się ich konserwację. To zaś prowadzi do niepotrzebnych strat energii i wzrostu kosztów.

Dlaczego konserwacja kaloryferów jest niezbędna. Kaloryfery, tak jak każdy inny element wyposażenia domu lub mieszkania, wymagają regularnej konserwacji. Ich codzienna praca, zwłaszcza w okresie grzewczym, powoduje, że z czasem tracą na wydajności. Główne przyczyny tych zmian to gromadzenie się kurzu, powietrze zalegające wewnątrz systemu oraz osady z wody blokujące przepływ ciepła. Te pozornie drobne problemy mogą prowadzić do większych strat energii i wyższych rachunków.

Reklama

Kaloryfery powinny generować ilość ciepła odpowiednią do ogrzania pomieszczania, w którym są zamontowane. Z czasem użytkownicy przyzwyczajają się do tego, że – mimo włączonych kaloryferów – w pomieszczeniu nadal jest zbyt chłodno. Uznawane jest to za normalne. A to błąd. Bowiem taka sytuacja to dowód na to, że kaloryfer nie działa jak powinien. Dlatego bardzo ważna jest regularna konserwacja. Może się bowiem okazać, że zadbanie o kaloryfery znacząco poprawi wydajność ich pracy, i będą grzały prawie jak nowe.

Reklama

Co daje regularne dbanie o kaloryfery. Korzyści jest kilka. To nie tylko niższe rachunki za ogrzewanie, ale także poprawa komfortu cieplnego w pomieszczeniach oraz dłuższa żywotność instalacji grzewczej.

Wiele osób podchodzi sceptycznie do remontu kaloryferów uważając to za zbędną pracę. Jednak efekty które można osiągnąć ich konserwacją, mogą być naprawdę zadowalające. Już po pierwszym miesiącu od odpowietrzenia i wyczyszczenia kaloryferów zauważymy znaczący spadek kosztów ogrzewania, a jednocześnie w pomieszczeniach będzie cieplej i przytulniej.

Jak przeprowadzić mini remont kaloryferów

Mały remont kaloryferów można z powodzeniem przeprowadzić samodzielnie. Jak podaje portal KobieceInsporacje.pl, tego typu działania nie są kosztowne, a mogą przynieść wymierne korzyści.

  • Odpowietrzanie Pierwszym krokiem jest odpowietrzenie kaloryferów. Można to zrobić samodzielnie za pomocą specjalnego klucza – kupi się go w większości sklepów budowlanych. Głowicę termostatyczną należy ustawić na pozycji zamkniętej i poczekać, aż grzejnik ostygnie. Po odkręceniu zaworu, zalegające powietrze powinno się wydostać z systemu – rozpozna się to po charakterystycznym syczeniu. Kiedy z kaloryfera zostanie usunięte zbędne powietrze, wówczas odzyska on swoją pełną wydajność. Odpowietrzanie warto robić przed rozpoczęciem sezonu grzewczego oraz w trakcie – gdy jest taka potrzeba.
  • Czyszczenie zewnętrzneKolejnym krokiem jest usunięcie kurzu i brudu z powierzchni kaloryferów. Kurz, który osadza się na żebrach grzejników, działa jak warstwa izolacyjna, blokując emisję ciepła do otoczenia. Dlatego warto regularnie oczyszczać kaloryfer, używając w tym celu wilgotnej ściereczki.
  • Czyszczenie wewnętrzneChoć ten etap wymaga pomocy fachowców, warto go wykonać zwłaszcza, jeśli kaloryfer ma kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Starsze kaloryfery często mają w sobie nagromadzony osad, który z czasem blokuje przepływ ciepłej wody. Profesjonalne płukanie instalacji może przywrócić pełną sprawność systemu grzewczego i znacząco poprawić jego wydajność.