Jeżeli szukasz skutecznego sposobu na odstraszenie ślimaków to najlepiej zdecydować się na fusy z kawy. Nie tylko ze względu na ich charakterystyczny aromat, ale także zawartość kofeiny, która działa toksycznie na ślimaki. Fusy kawowe nie tylko odstraszają szkodniki, lecz także są bezpieczne i korzystne dla upraw, gdyż zakwaszają glebę, dostarczają wartościowych składników odżywczych oraz poprawiają jej strukturę.

Reklama

Dlaczego kawa odstrasza ślimaki?

Ślimaki nie znoszą kawy. Nie bez powodu - kofeina może je zabić. Dlatego w ogrodzie można wykorzystać kawę jako środek odstraszający, np. poprzez sporządzenie spreju do pryskania liści z jej wywaru lub rozłożenie fusów w ogrodzie. Takie działanie nie tylko pozwoli na pozbycie się niepożądanych gości, ale także dostarczy roślinom wartościowych składników odżywczych. Kawa działa bowiem jak naturalny nawóz, bogata w azot, potas i magnez.

Reklama
Reklama

Jakie fusy z kawy są najlepsze?

Można stosować zarówno świeże, wilgotne, jak i te już wysuszone fusy - to nie ma większego znaczenia. Ważne jednak, aby dbać o odpowiedni poziom nawilżenia rośliny podczas ich używania, zwłaszcza jeśli roślina rośnie w pojemniku czy doniczce.

Jak skutecznie odstraszyć ślimaki kawą?

Jest kilka metod na odstraszenie ślimaków dzięki kawie. Jeśli masz rośliny w donicach (ślimaki potrafią się wdrapywać nawet na wysokie ściany), możesz posypać ziarna kawy na powierzchnię ziemi. Takie działanie stworzy rodzaj warstwy, które dodatkowo pomogą utrzymać właściwy poziom wilgoci.

Jeśli donica jest dość szeroka, warto rozsypać ziarna kawy jedynie wokół łodygi rośliny - to samo skuteczne działanie, a zużyjesz mniej kawy. Ziarna kawy można także stosować przy roślinach rosnących w gruncie, ale istnieje większe ryzyko, że się rozsypią lub zostaną rozniesione przez wiatr.

W takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem będzie zmielenie kawy i rozsianie jej drobinek wokół łodyg. Można także delikatnie wymieszać ziarenka z ziemią lub je zagłębić i ubić, by upewnić się, że pozostaną na miejscu przez dłuższy czas.

Jeśli chodzi o fusy kawowe, to najlepiej zastosować je podobnie, jak świeżo zmielone ziarna. Rozsyp suchą lub wilgotną mieszankę na ziemi, delikatnie ją ubijając. Dodatkowo możesz wyłożyć je na przykład na ścieżki między grządkami oraz w przestrzeni tuż pod elewacją czy ogrodzeniem, aby zapobiec wspinaniu się ślimaków.

Oprysk z kawy na ślimaki

Kawę można także wykorzystać w formie standardowego roztworu. Roztwór kawowy aplikuje się na liście roślin, jednak przed zastosowaniem tego naturalnego środka w dużych ilościach, zaleca się przeprowadzenie próby na niewielkiej powierzchni, na przykład na jednym liściu z każdego rodzaju roślin, które chcemy chronić.

Aby przygotować wywar, należy wymieszać letni napar kawowy z wodą w proporcji 1:4. Otrzymaną ciecz należy przelać do pojemnika z atomizerem i wykonać oprysk. Najlepiej robić to rano lub wieczorem, a także w pochmurne dni z dużą wilgotnością powietrza, bo właśnie wtedy ślimaki są najaktywniejsze.

Nie tylko ślimaki

Zapach kawy odpycha nie tylko ślimaki, ale również mrówki, mszyce i przędziorki. Zamiast sięgać po środki chemiczne w walce z tymi szkodnikami, warto najpierw wypróbować naturalne metody, aby pozbyć się niepożądanych gości.