Ogórki – jedne z najpopularniejszych warzyw w Polsce

Ogórek siewny (Cucumis sativus L.) to jedno z najpopularniejszych warzyw uprawianych w Polsce. Ten gatunek ogórka z rodziny dyniowatych wywodzi się z dziko rosnącego gatunku, który możemy znaleźć u podnóża Himalajów. Historia uprawy ogórków w naszym kraju sięga średniowiecza, kiedy to po raz pierwszy zostały one przywiezione z terenów dzisiejszych Indii. Ponieważ rośliny te łatwo przystosowały się do naszych warunków klimatycznych, stały się one popularnym składnikiem diety.

Obecnie ogórek znany jest we wszystkich strefach klimatycznych. Owoce ogórka mają barwę od ciemnozielonej do żółtej. Wykorzystywane są one powszechnie w kuchni w wielu krajach świata. Roślina ta ceniona jest za swój charakterystyczny smak i wszechstronne zastosowanie.

Reklama

Do wyboru mamy wiele odmian gruntowych i szklarniowychogórków. Możemy je zatem uprawiać zarówno na polu, jak i w przydomowym ogródku czy szklarni. Ogórki możemy spożywać w postaci surowej, kiszonej czy konserwowej (w tym marynowanej). Owoce ogórka znajdują również swoje zastosowanie w kosmetologii. Bowiem sok ogórkowy doskonale oczyszcza skórę i mogą go używać nawet osoby, których skóra jest bardzo wrażliwa.

Reklama

Jakie rośliny sadzić obok ogórków, by dobrze rosły?

Ogórki warto uprawiać w towarzystwie innych roślin. Mają one bowiem korzystny wpływ na jakość gleby, a to wszystko dlatego, że ich korzenie wydzielają substancje, które wspomagają walkę z niektórymi chorobami. Zatem ich obecność wspomaga uprawę innych roślin w ogrodzie. Jeśli wybieramy towarzystwo dla ogórków, to idealne są takie rozwiązania, gdzie jedna z roślin nie wyczerpuje zasobów kluczowych dla drugiej. Czyli oba gatunki mają uzupełniające się nawzajem wymagania dotyczące podłoża. Dlatego też ogórki najlepiej rosną w sąsiedztwie roślin, które nie konkurują z nimi o te same składniki odżywcze.

Najlepsi towarzysze ogórków na grządce

  • Koperek. Gdy roślina ta zostaje posadzona obok ogórków, jest to korzystne dla obu roślin i może sprzyjać lepszemu wzrostowi zarówno koperku, jak i ogórków. Rośliny są wówczas zdrowsze, a do tego przyciągają pożyteczne owady zapylające, co przedłuża proces owocowania ogórków.Ponadto cień z parasoli kopru może chronić rośliny ogórka przed przegrzaniem.
  • Groch i fasola to rośliny, które wzbogacają w glebę w azot, co jest bardzo korzystne dla ogórków. Ponadto groch przyciąga pożyteczne owady zapylające. To pomaga kontrolować populację szkodników oraz ułatwia zapylanie. Natomiast fasola może służyć jako naturalna podpora dla pnących się ogórków.
  • Czosnek i cebula. Silny zapach tych roślin skutecznie odstrasza szkodniki takie jak np.: mszyce, przędziorki czy stonki ogórkowe. Dodatkowo cebula ma zupełnie inne wymagania, jeżeli chodzi o składniki odżywcze w stosunku do ogórków, a także nie zabiera im przestrzeni. Dzięki temu jest to bardzo dobra roślina towarzysząca ogórkom.
  • Rzodkiewka to warzywo, które bardzo szybko rośnie, a które pomaga odstraszać szkodniki, takie jak chrząszcze.
  • Kukurydza i słoneczniki to dobre towarzystwo dla ogórków. Ich wysokie łodygi chronią ogórki przed wiatrem i intensywnym słońcem. Dodatkowo są naturalną podporą dla pnączy ogórków, które mogą się wokół nich owijać, mając lepszy dostęp do światła i świeżego powietrza.