Gołębie żyją w pobliżu człowieka

Gołębie(Columbinae) to podrodzina ptaków z rodziny gołębiowatych. Obejmuje ona gatunki ptaków, które występują właściwie na całym świecie - wyjątkiem jest wyłącznie Antarktyda. To gatunek synantropijny, czyli żyjący w pobliżu miejsca zamieszkania człowieka. Wywodzi się on od udomowionego gołębia skalnego. Ptaki te są przystosowane do życia w miastach.

Wygląd gołębia jest nam wszystkim dobrze znany. Długość jego ciała to zazwyczaj między 29 a 35 cm. Rozpiętość skrzydeł z reguły nie przekracza 70 cm. Zaś waga gołębi to między 180 a 360 gram. Upierzenie gołębia może mieć różną barwę. Może się tam pojawić kolor biały, czarny, szary czy brązowawy.

Reklama

W naszych szerokościach geograficznych oraz umiarkowanym klimacie żyją takie gołębie jak:

  • Gołąbmiejski (Columba livia forma domestica)
  • Gołąbgrzywacz (Columba palumbus)
  • Sierpówka (Streptopelia decaocto)
  • Siniak (Columba oenas)
  • Turkawka (Streptopelia turtur).

Dlaczego obecność gołębi bywa uciążliwa?

Gołębie są tak przyzwyczajone do obecności ludzi, że zazwyczaj w ogóle się ich nie boją. A wręcz przeciwnie - bardzo często zbliżają się do nich i szukają jakiegokolwiek kontaktu, aby znaleźć pokarm. Wówczas mogą sprawiać nieco kłopotów. To, co najbardziej przyciąga gołębie do miast czy wsi, to właśnie jedzenie.

Czym więcej jedzenia, tym większa populacja gołębi. W skrajnych przypadkach jest ich na tyle dużo, że ich obecność może być uciążliwa, zwłaszcza poprzez pozostawiane przez nie odchody. To biało-zielonkawe plamy, które potem trudno usunąć z balkonów, tarasów czy samochodów.

Sposoby na gołębie na balkonie

Istnieje kilka skutecznych sposobów, aby odstraszyć gołębie z balkonu i zapobiec im przylatywaniu. Poniższe sposoby są skuteczne, a jednocześnie nie robią gołębiom krzywdy.

  • Usunięcie pożywienia. Upewnijmy się, że na balkonie nie ma pokarmu, który mógłby przyciągać gołębie. Jeżeli taki się znajduje, to usuńmy resztkiżywności oraz zapobiegajmy gromadzeniu się odpadków żywnościowych w przyszłości. To sprawi, że gołębie nie będą miały po co nas odwiedzać.
  • Wiatraki i inne ozdoby. Dekoracje ogrodu czy balkonu takie jak np.: kolorowy wiatrak, serpentyna czy dzwoneczki (a także inne dekoracje poruszane przez wiatr) mogą również skutecznie odstraszać gołębie. Ptaki te bowiem nie lubią niepokojących, nagłe rozlegających się dźwięków i nieprzewidywalnych nagłych ruchów.
  • Plastikowy kruk czy inny strach na gołębie. Aby gołębie nie przylatywały na nasz balkon, taras czy też do ogrodu, możemy wykonać samodzielnie strach na gołębie. W tym celu przydadzą się stare płyty CD czy DVD, które po połączeniu utworzą lśniący, odstraszający gołębie przedmiot. Taki strach wieszamy np.: na gałęzi. Przy czym w taki sposób, by płyty mogły się swobodnie obracać. W tym celu sprawdzi się także folia aluminiowa, którą możemy pociąć na paski i związać ze sobą.
Plastikowy kruk - strach na gołębie. / ShutterStock

Jeżeli natomiast nie chcemy bawić się w domowe sposoby na odstraszanie gołębi, to możemy kupić gotowego plastikowego kruka i zamocować na poręczy balkonu. Bowiem kruki - podobnie jak sowy, myszołowy czy jastrzębie - to naturalni wrogowie gołębi. Dlatego nawet atrapy tych zwierząt sprawią, że gołębie będą się trzymać z dala od naszego balkonu. Im bardziej realistycznie wyglądający naturalny drapieżnik gołębi tym lepiej.