Pędraki. Co to za szkodniki i w jaki sposób zagrażają roślinom w ogrodzie?

Mianem ”pędrak” określa się larwę owadów, głównie chrząszczy. Pędraki to postaci larwalne m.in. latającego owada chrabąszcza majowego. Owad ten składa jaja w ziemi, z których wylęgają się larwy - czyli znane nam pędraki. Larwy te bytują w ziemi i żywią się właściwie każdą materią organiczną, która się w niej znajduje. Są one nieproszonymi gośćmi w naszych ogrodach, bowiem bytując w ziemi uszkadzają systemy korzeniowe roślin.

Niestety zazwyczaj zauważamy je dopiero wtedy, gdy już nasze rośliny marnieją - przestają rosnąć, a zamiast tego zaczynają żółknąć. Pędraki mogą zaatakować zarówno krzewy jak i drzewa, a także spowodować, że nawet nasz trawnik przestanie rosnąć. Mimo swoich stosunkowo niewielkich rozmiarów larwy te sieją spustoszenie w naszym ogrodach. Larwa chrabąszcza majowego ma długość od 3 do 6 cm. Jej ciało jest lekko żółtawe. Jedynie głowa ma barwę brązową. Pędraki mają odnóża oraz silny aparat gębowy.

Reklama
Reklama

Jak pozbyć się pędraków chrabąszcza majowego?

Pamiętajmy, że zanim podejmiemy działania mające na celu pozbycie się pędraków, musimy rozpoznać z larwami jakiego owada mamy do czynienia. Bowiem nie każde pędraki są szkodnikami. Przykładem pożytecznych pędraków są np.: larwy jelonka rogacza.

Istnieje kilka metod na pozbycie się szkodliwych larw chrabąszcza majowego. Do wyboru mamy zarówno domowe sposoby, jak i gotowe preparaty chemiczne. Po te ostatnie warto sięgnąć wtedy, kiedy inne nasze działania nie przyniosą rezultatu.

Naturalne "pułapki" na pędraki

Ponieważ larwy bardzo lubią sałatę, warto posadzić ją w naszym ogrodzie. Pędraki zapewne zaatakują ją jako pierwszą. Kiedy zauważymy, że liście tej rośliny zaczynają więdnąć i żółknąć, mamy jasny sygnał, że szkodniki zaatakowały jej korzenie. Wówczas wykupujemy ją z ziemi i wyłapujemy żerujące na niej larwy. Podobnie możemy zrobić z bulwami ziemniaków. Wyciągając larwy na powierzchnię sprawimy, że nie tylko bardzo szybko wyschną na słońcu, ale także stają się łatwym kąskiem dla różnych drapieżników.

Naturalni wrogowie pędraków: ptactwo hodowlane i krety

Ptaki hodowlane, takie jak kury czy indyki, chętnie pożywią się larwami chrabąszcza majowego. Bez problemu wydobywają je na powierzchnię. Ponadto naturalnym wrogiem tych larw są także krety. Ssaki te żywią się tymi szkodnikami. Zaproszenie kreta do naszego ogrodu może być jednak trochę ryzykowne, bo może on rozkopywać ziemię i tworzyć swoje kopce. Niemniej jednak, jeżeli mamy taką możliwość, to możemy skorzystać z jego pomocy w pozbyciu się larw.

Preparaty chemiczne na pędraki

Jeżeli inne nasze działania zawiodą, wówczas możemy skorzystać z dostępnych na rynku preparatów chemicznych zwalczających larwy chrabąszcza majowego. Popularnym rozwiązaniem są opryski na pędraki. Ich działanie jest właściwie natychmiastowe. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że nie tylko zapobiega żerowaniu larw, ale także chroni rośliny przed różnymi niebezpiecznymi dla nich chorobami.