Regularne wietrzenie mieszkania i utrzymanie czystości to dwa kluczowe aspekty zapobiegania powstawaniu nieprzyjemnych zapachów. Oprócz tego istnieją proste triki, które sprawią, że w domu będzie przyjemnie pachnieć. Zobacz, jak łatwo sprawić, by w domu unosił się miły aromat.

Reklama

Regularne wietrzenie i dbanie o czystość

Wietrzenie mieszkania pozwala na wymianę zanieczyszczonego powietrza na świeże i powinno być przeprowadzane regularnie, niezależnie od pory roku.

 • Rano jest najlepszy czas na wietrzenie, ponieważ powietrze na zewnątrz jest zazwyczaj świeższe i mniej zanieczyszczone.
 • Otwórz okna po przeciwnych stronach mieszkania, aby stworzyć przewiew. Pozwoli to na szybką wymianę powietrza.
 • Staraj się wietrzyć mieszkanie codziennie, nawet zimą i przez krótki czas, aby zapewnić stały dopływ świeżego powietrza.

Czystość w domu ma bezpośredni wpływ na jakość powietrza. Regularne sprzątanie pomaga w eliminowaniu źródeł nieprzyjemnych zapachów oraz redukuje ilość kurzu i alergenów.

Rośliny oczyszczające powietrze

Rośliny oczyszczające powietrze to doskonały sposób na poprawienie jakości powietrza w domu i naturalne zwalczanie nieprzyjemnych zapachów. Niektóre rośliny domowe posiadają zdolność absorbowania szkodliwych związków oraz neutralizowania zapachów, co sprawia, że są one nie tylko dekoracyjne, ale również funkcjonalne. Do roślin tych należą: skrzydłokwiat, aloes, zamiokulks, fikus i sansewieria.

 • Skrzydłokwiat (Spathiphyllum) jest jedną z najpopularniejszych roślin oczyszczających powietrze. Skrzydłokwiat nie tylko filtruje zanieczyszczenia, ale także pomaga w neutralizacji nieprzyjemnych zapachów.
 • Aloes (Aloe Vera) oprócz swoich leczniczych właściwości, jest skuteczny w pochłanianiu związków chemicznych z powietrza i może przyczyniać się do redukcji nieprzyjemnych zapachów.
 • Zamiokulkas (Zamioculcas zamiifolia) znany również jako "żelazny drzewiec", jest łatwy w uprawie i skuteczny w absorbowaniu zanieczyszczeń powietrza.
 • Także różne odmiany fikusów, w tym popularny fikus benjamina lub sprężysty, są cenione za ich zdolności oczyszczania powietrza.
 • Sansewieria (Sansevieria) często nazywana "językiem teściowej", ta roślina jest niezwykle wytrzymała i skuteczna w oczyszczaniu powietrza z toksycznych związków.

Aromatyczne zioła

Jednym z prostszych sposobów na poprawę zapachu w domu jest uprawa aromatycznych ziół. Rośliny takie jak lawenda, rozmaryn, mięta czy bazylia nadają przyjemny aromat. Możesz je umieścić w doniczkach w różnych miejscach w domu, aby cieszyć się ich korzyściami zapachowymi.

Stosowanie dyfuzora i świeczek zapachowych

Najlepsze do neutralizowania zapachów będą olejki o silnych i świeżych zapachach, takie jak olejek cytrynowy, lawendowy, eukaliptusowy czy miętowy.

 • Umieść wybrany olejek w dyfuzorze razem z wodą lub w miseczce z wodą na podgrzewaczu czy w kominku zapachowym. Podgrzewaj tak długo, jak uważasz.

Wybierając świeczki do neutralizowania zapachów, zwróć uwagę na te o silnych i świeżych aromatach. Pamiętaj jednak, że jeśli jesteś alergikiem świeczki czy olejki eteryczne mogą cię uczulać.

Dyfuzor nawilży powietrze, a dzięki olejkom eterycznym nada piękny zapach. Oczyszczanie powietrza w domu wspomogą też odpowiednie rośliny. / ShutterStock

Naturalne metody aromatyzowania

Kawa, ze względu na swój intensywny i przyjemny zapach, jest doskonałym środkiem do neutralizowania aromatów. Podobnie działają skórki cytrusów.

 • Wystarczy ziarna kawy rozsypać w miseczkach czy salaterkach i ustawić w całym domu.
 • Ziarna kawy można wykorzystać jako dekorację, umieszczając wśród nich np. świeczkę czy muszelki.
 • Skórki cytrusów należy wysuszyć i włożyć w woreczki. Można je umieścić w szafach i szufladach.
 • Nie tylko odświeżysz powietrze w domu, ale także oczyścisz je z toksyn i alergenów, umieszczając węgiel aktywny w strategicznych miejscach. Węgiel aktywny jest doskonały do pochłaniania nieprzyjemnych zapachów.