Wskazówki dotyczące oświetlania roślin

Aby zapewnić równomierne oświetlenie wszystkim stronom rośliny, zwłaszcza, gdy stoi w miejscu, gdzie słońca jest niewiele, zaleca się okresowe obracanie doniczki. W przypadku gdy pomieszczenie jest bardzo ciemne, rozważ doświetlanie specjalnymi żarówkami – wartość lumenów oraz czas naświetlania musisz dostosować zarówno do potrzeb rośliny, jak i warunków oświetleniowych w pomieszczeniu. Ostre niedobory światła będą powodowały, nawet u roślin cieniolubnych, zaburzenia w procesie fotosyntezy, problemy ze wzrostem, wiotczenie liści oraz osłabienie ich koloru.

1. Patyczak (Rhipsalis cassutha)

Reklama

Rypsalis, znany również jako patyczak, to rodzaj kaktusa epifitycznego, który charakteryzuje się długimi, zwisającymi pędami. Najlepiej rośnie w miejscach o jasnym, rozproszonym świetle. Roślina ta nie toleruje bezpośredniego, intensywnego słońca, zwłaszcza w gorące popołudnia. Idealne są więc dla niej miejsca z umiarkowanym oświetleniem, na parapecie o wschodnim lub zachodnim usytuowaniu. Rypsalis dobrze radzi sobie w lokalizacjach lekko zacienionych, gdzie inne rośliny miałyby problemy z brakiem światła.

Reklama
Reklama

2. Sansewieria (Sansevieria trifasciata)

Popularna sansewieria, znana również jako "wężownica” lub "mieczyk”, to roślina niezwykle odporna i łatwa w utrzymaniu. Doskonale radzi sobie w warunkach niewielkiego oświetlenia, a także jest jedną z roślin oczyszczających powietrze ze szkodliwych substancji.

Sansewieria cylindryczna dobrze rośnie zarówno w jasnych, jak i umiarkowanie zacienionych miejscach. Jednak najlepsze rezultaty uzyskuje się, umieszczając ją tam, gdzie światło jest rozproszone. Przetrwa w warunkach niskiego oświetlenia, ale wpłynie to na intensywność koloru jej liści.

3. Fikus elastyczny (Ficus elastica)

Fikus elastyczny, inaczej nazywany figowcem sprężystym lub robustą, jest rośliną o pięknych, dużych, owalnych, jędrnych liściach, które dodadzą elegancji każdemu wnętrzu. Najlepiej rozwija się w miejscach z dostępem do światła o umiarkowanej intensywności. Jest w stanie tolerować zarówno bezpośrednie światło słoneczne, jak i nieco zacienione miejsca. Dobrze radzi sobie w zakątkach nieco zacienionych, jednak intensywność koloru liści będzie wtedy nieco mniejsza, a wzrost wolniejszy.

4. Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia)

Zamiokulkasy stanowią popularne rośliny doniczkowe, które nie wymagają znacznego nasłonecznienia. W swym naturalnym środowisku, takim jak Afryka czy Zanzibar, rosną w cieniu wyższych drzew. Zamioculcas to roślina, która jest odporna na suszę i nie wymaga częstego podlewania, co czyni ją idealną dla tych, którzy zapominają o regularnej pielęgnacji.

Zamiokulkas zamiolistny tworzy kępy pierzastych, ciemnozielonych, błyszczących liści umiejscowionych na długich, mięsistych ogonkach. Część podziemna składa się z charakterystycznych bulw wypełnionych wodą, z których wyrastają grube, mięsiste korzenie. Dzięki zdolności magazynowania wody w bulwach i liściach zamiokulkas jest odporny na krótkotrwałe okresy suszy. Jednak nadmiar wody w podłożu może prowadzić do żółknięcia i obumierania pędów nadziemnych. Ze względu na swój szybki i silny wzrost zamiokulkas potrzebuje przestronnego otoczenia. W niewielkich, ciasnych pomieszczeniach roślina będzie się źle czuć.

5. Aglaonema zmienna

Aglaonema, to roślina doniczkowa o pięknych, różnobarwnych liściach, która jest stosunkowo łatwa w uprawie i cieniolubna, co oznacza, że preferuje umiarkowane oświetlenie. Jest w stanie rosnąć w cieniu, ale najlepiej rozwija się w jasnych pomieszczeniach z rozproszonym światłem. Nie toleruje bezpośredniego nasłonecznienia, które może uszkodzić delikatne liście.

Pamiętaj, że każda roślina ma swoje indywidualne potrzeby. Musisz dostosować opiekę do konkretnego gatunku. Życzymy udanej hodowli!