Pielęgnowanie gwiazdy betlejemskiej nie jest trudne. Warto jednak wziąć pod uwagę jej upodobania, aby mogła zachwycać swoim pięknem w okresie bożonarodzeniowym. Co zrobić, żeby kwiat nie zgubił wszystkich liści? Jak przetrzymać gwiazdę betlejemską nawet do kolejnego roku?

Reklama

Gwiazda betlejemska. Jak wygląda?

Gwiazda betlejemska występuje w kilku kolorach (m.in. białym, łososiowym i różowym), jednak najbardziej popularna jest ta w kolorze czerwonym. To ona najczęściej znajduje się w naszych domach w okresie świątecznym. Roślinę zdobią tzw. przylistki, które tworzą przepiękną rozetę, reszta liści pozostaje zielona. W marketach i kwiaciarniach najczęściej można dostać gwiazdy z jednym lub dwoma pędami, choć są też dostępne "miniwersje" gwiazd betlejemskich. Ta niezwykła roślina wydziela z łodyg, korzeni i liści trujące mleko, dlatego należy uważać, gdy mamy w domu dzieci lub zwierzęta.

Reklama

Gwiazda betlejemska: Jak dbać o poinsecję?

Reklama

Jeżeli kupisz przed świętami gwiazdę betlejemską, musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach związanych z jej pielęgnacją. Przede wszystkim wilczomlecz piękny nie przepada za przeciągami, dlatego lepiej nie ustawiać go w pobliżu okien i drzwi balkonowych, które są często otwierane. Koniecznie uważaj też podczas transportu rośliny, która może przemarznąć, jeżeli nie okryjesz jej np. papierem. Może wówczas okazać się, że po kilku dniach roślina zacznie tracić liście.

Gwiazdę betlejemskąpodlewaj dopiero wtedy, gdy ziemia w doniczce lekko przeschnie. Unikaj jednak twardej wody, której roślina bardzo nie lubi. Możesz ją też lekko zraszać spryskiwaczem lub ustawić w pobliżu nawilżacza. Jeśli chcesz zasilić wilczomlecza, pomyśl o tym dopiero w miesiącach maj-październik, a kiedy roślina zrzuci rozetę, przytnij ją na wysokości około 15 cm, aby za jakiś czas łodyga się wzmocniła i zaczęła wypuszczać nowe liście. Jeśli chcesz przesadzić roślinę, najlepszym czasem na to będzie okres wiosenny.

Gdzie najlepiej ustawić gwiazdę betlejemską?

Dla gwiazdy betlejemskiej najlepiej znaleźć ciepłe i słoneczne stanowisko. Unikaj miejsc blisko kaloryfera, bo nadmiar ciepłego powietrza i suche powietrze mogą jej zaszkodzić. Pamiętaj też o zapewnieniu roślinie odpowiedniego podłoża. Idealna będzie ziemia z gruboziarnistego piasku i z keramzytem oraz o odczynie pH 5,8-6,5. Doniczka powinna mieć dziurki odprowadzające nadmiar wilgoci do podstawki.

Jak wybarwić gwiazdę betlejemską z zeszłego roku na święta?

Twoja gwiazda betlejemska z zeszłego roku przetrwała i chcesz, aby w nadchodzące święta znów posłużyła ci jako dekoracja stołu? Umieść ją w miejscu, które ma ograniczony dostęp do światła, aby roślina mogła wybarwić swoje przylistki. Gwiazda powinna stać w zaciemnionym miejscu przez co najmniej kilka tygodni.