Grudnik, czyli kaktus Bożego Narodzenia

Grudnik jest dekoracyjną rośliną doniczkową o płaskich łodygach, na końcu których zakwitają kwiaty. Należy do rodziny kaktusowatych i pochodzi z Ameryki Południowej. Znany jest również jako kaktus Bożego Narodzenia, szlumbergera i zygokaktus. Ożywi każde wnętrze w czasie, kiedy za oknem szare i krótkie dni, ponieważ sezon jego kwitnienia przypada na późną jesień i zimę. Jest rośliną wieloletnią, a więc dzięki odpowiedniej pielęgnacji można cieszyć się nim przez kilka lat.

Grudnik. Zasady pielęgnacji

Reklama

Grudnik jest rośliną doniczkową łatwą w uprawie. Jest odporny na trudne warunki, w tym susze. Zdecydowanie lepiej znosi jej niedobór wody niż nadmiar. Zapasy wody gromadzi w łodygach. Zbyt częste podlewanie może spowodować gnicie jego korzeni oraz choroby. Najlepiej podlewać go dopiero wówczas, kiedy ziemiaw doniczce jest lekko przesuszona. Na spodzie doniczki zawsze warto umieścić warstwę drenażową, która ochroni roślinę przed nadmiarem wody. Szlumbergera najlepiej rośnie w przepuszczalnej glebie o kwaśnym odczynie.

Stanowisko, na którym się znajduje, powinno być na tyle obszerne, aby pędy rośliny miały możliwość swobodnego opadania. To zapewni jej lepsze warunki do rozwoju.

Reklama

Grudnika wiosną i latem należy nawozić raz na 2 tygodnie. O nawożeniu nie można zapominać również w okresie jesienno-zimowym, w którym szlumbergera intensywnie kwitnie i potrzebuje w związku z tym składników odżywczych. Wówczas nawożenie powinno odbywać się raz na 3-4 tygodnie. Nawozy powinny być bogate w potas i fosfor. Pierwszy z nich wzmacnia odporność, natomiast drugi wspomaga rozwój kwiatów i korzeni.

Dobrze zapewnić roślinie odpowiedni czas na regenerację i zebraniesił przed intensywnym kwitnieniem, które przypada na listopad i grudzień. W związku z tym najlepiej na przełomie września i października wprowadzić ją w stan spoczynku – ograniczyć nawożenie i podlewanie oraz zapewnić niższą temperaturę otoczenia. Po kilkutygodniowym spoczynku roślina będzie miała siły i warunki, aby zakwitnąć.

Latem grudnik nie potrzebuje aż tyle światła ile zimą i może bez problemu stać w miejscu zacienionym. Jednak zimą należy zapewnić mu jak najwięcej światła i z tego powodu najlepiej ustawiać go jak najbliżej okien. Unikać jednak trzeba przeciągów i bezpośredniego sąsiedztwa kaloryfera.

Jak przycinać grudnika?

Przycinanie grudnika nie jest konieczne, jednak może wspomóc bujniejsze kwitnienie rośliny. Kwiat dobrze znosi tego rodzaju zabieg. Przycinanie grudnika niesie dla niego szereg korzyści. Stymuluje go do wypuszczania nowych pąków. Pomaga nadać mu atrakcyjniejszy kształt i wygląd - kwiat staje się bardziej krzaczasty i zwarty. Dzięki przycinaniu można też pozbyć się słabych i zainfekowanych pędów, które mogłyby zainfekować całą roślinę i w konsekwencji ją osłabić. Ponadto ucięte pędy, pod warunkiem, że są zdrowe, można wykorzystać jako sadzonki.

Grudnika najlepiej przycinać, kiedy mocno się rozrośnie albo pojawi się na nim dużo przekwitniętych pędów. Najlepiej przycinanie zaplanować na wczesną wiosnę. Pobudzi to roślinę do wypuszczania nowych pąków przed najbardziej intensywną fazą wzrostu.

Najlepiej przycinać go sekatorem lub ostrymi nożyczkami. Dzięki temu szybko i sprawnie można przyciąć niechciane pędy. Ważne, aby nie przycinać więcej niż jednej trzeciej długości pędu. W przeciwnym wypadku kwiat może się nie zregenerować.