Mszyce to owady, które mają owalny kształt i żywią się sokiem z roślin. Gdy ich kolonia staje się zbyt liczna, dominująca samica zasiedla kolejne zielone okazy. Tym sposobem milimetrowe szkodniki potrafią rozprzestrzenić się po całym ogrodzie.

Reklama

Mszyce najpierw żerują na wierzchołkach kwiatów, drzew czy krzewów, a potem przenoszą się na ich łodygi i liście, oblepiając je kropelkami swoich odchodów. To tzw. rosa miodowa, która później staje się pożywką dla grzybów.

Domowe sposoby na mszyce – czego użyć, żeby usunąć je z roślin?

Aby uratować swoje uprawy, które zaatakowały mszyce, możesz na początku użyć ekologicznych sposobów. Ogrodnicy najczęściej polecają przygotowanie oprysku z octu i wody (100 ml octu na litr wody). Mieszanką należy pokryć całą roślinę.

Odstraszająco na mszyce zadziała też wywar z cebuli. Pokrój ją i zalej wodą, a następnie gotuj przez pół godziny. Domowy specyfik wystudź i przelej do butelki z atomizerem, a następnie rozpyl na zaatakowanych przez mszyce roślinach.

Sprawdzoną metodą jest także oprysk z szarego mydła. Wystarczy rozpuścić je w wodzie i mydliny rozpylić na zainfekowanych kwiatach albo krzaczkach.

Inne domowe opryski można przyrządzić z krwawnika pospolitego albo sięgnąć po rumianek, lulek czarny czy mniszek lekarski. Wykorzystaj do przygotowania odstraszającej mieszanki na mszyce świeże pędy, pąki kwiatowe, rozwinięte kwiatostany i liście. Zalej je wodą, zagotuj i spróbuj rozprawić się z nieproszonymi gośćmi w ogrodzie.

Zasadź w ogrodzie rośliny odstraszające mszyce

Zadziałaj prewencyjnie, zanim na roślinach pojawią się mszyce. Aby skutecznie je odstraszyć, możesz w ogrodzie posadzić kwiaty, które wydzielają intensywne zapachy, których szkodniki nie lubią. Pomyśl np. o lawendzie, mięcie i nasturcji albo zasadź cząber.

Pamiętaj też o innych działaniach zapobiegawczych. Usuwaj chwasty w ogrodzie i rób regularne przeglądy zieleni, aby w porę móc zacząć działać i zmniejszyć szkody wyrządzone przez szkodniki.

Użyj chemicznych preparatów na mszyce

Gdy powyższe sposoby nie sprawdzą się na dłuższą metę, nie pozostaje nic innego, jak tylko sięgnąć po profesjonalne preparaty na mszyce. Warto jednak wybierać takie, które przy okazji nie wyrządzą krzywdy innym owadom – np. biedronkom (zjadającym mszyce) czy pożytecznym pszczołom, które przylatują do twojego ogrodu. Najczęściej substancją czynną w tego typu preparatach jest ambda-cyhalotryna. To związek z grupy pyretroidów, który na rośliny działa powierzchniowe, natomiast w przypadku mszyc skutecznie je unicestwia.

Oprysk należy wykonać rano albo wieczorem, kiedy owady wykazują najmniejszą aktywność. Ważne jest też to, aby spryskać rośliny podczas bezdeszczowej pogody.