Badacze są zdania, że takie światło jest swoistym mechanizmem uruchamiającym w ciele proces spalania tłuszczu.
Jeden z rodzajów tłuszczu w ludzkim ciele, tak zwana brązowa tkanka tłuszczowa odpowiada za przemianę energii w ciepło i stymuluje spalanie kalorii. Jak pokazują badania profesora Michaela Symondsa z Universytetu w Nottingham, światło dzienne w znaczący sposób wpływa na aktywność brązowej tanki tłuszczowej. Jak mówi, jego odkrycie może przyczynić się do przełomu w leczeniu otyłości. "Nasze ekscytujące odkrycie może pomóc nam skupić się na stymulowaniu aktywności brązowego tłuszczu, w szczególności w porze zimowej" - mówi prof. Synods.
WYŁĄCZ GRZEJNIK
Naukowcy już wcześniej zauważyli istotne wahania sezonowe w aktywności i obecności brązowego tłuszczu. Badanie prof. Synodsa skupiło się wokół wpływu światła i temperatury na tę tkankę. Zima zawsze była sezonem większego zapotrzebowania na energię i ciepło, które daje brązowy tłuszcz, ale zapotrzebowanie to zostało zmniejszone wraz z pojawieniem się centralnego ogrzewania i globalnym ociepleniem.
Badanie symodsa, wykonane na 3,5 tysiącu pacjentów po raz pierwszy udowodniło powiązanie pomiędzy brązowym tłuszczem a sezonowymi zmianami w świetle i temperaturze. Ten drugi czynnik okazał się być znacznie mniej znaczący.
______________________
NIE PRZEGAP:
>>> Co potrafią gorące majtki
>>> Nakarm skórę bursztynem
>>> Poszukaj młodości i urody w jabłkach