Kaszka może występować na twarzy w okolicy czoła lub policzków. Podskórne grudki to nic innego jak zamknięte zaskórniki. Tego typu zmiany najczęściej występują na cerze mieszanej, tłustej oraz trądzikowej.

Kaszka na twarzy - dlaczego powstaje?

Reklama

Pojawienie się kaszki na twarzy może mieć związek z reakcjami alergicznymi. Często zdarza się, że stosowane przez nas kosmetyki mogą po prostu uczulić. Do najczęstszych substancji wywołujących rekcje alergiczne należą m.in.: alkohol etylowy, substancje zapachowe, produkty pochodzenia pszczelego, oleje mineralne, olejki eteryczne, barwniki, wyciągi roślinne czy konserwanty.

Reklama

Nieodpowiednia pielęgnacja skóry również może przyczynić się do powstania kaszki. Niedokładne oczyszczenie skóry czy brak demakijażu z pewnością tu nie pomagają.

Nieprawidłowe funkcjonowanie hormonów w organizmie może być odpowiedzialne za zmiany na naszej skórze. Warto wtedy iść do lekarza i zrobić badanie krwi.

Za kaszkę mogą być związane z alergiami pokarmowymi. Do najczęstszych alergenów należą: nabiał, czekolada, kakao, cytrusy czy orzechy. Za pogorszenie stanu naszej cery może również odpowiadać niezdrowe jedzenie, alkohol czy dania przetworzone.

Jak pozbyć się kaszki na twarzy? Podpowiadamy

Reklama

Jeśli zależy nam na skutecznym pozbyciu się kaszki na twarzy, najpierw powinniśmy poznać przyczynę jej powstania. Warto przejrzeć kosmetyki, których na co dzień używamy oraz zwrócić szczególną uwagę na pielęgnację cery, którą stosujemy. Gdy jednak podejrzewamy u siebie problem związany z nietolerancją pokarmową, alergią lub zaburzoną gospodarką hormonalną, powinniśmy udać się do lekarza.

Kaszka na twarzy - jak pielęgnować cerę z tym problemem?

Jeśli chcemy w odpowiedni sposób pielęgnować skórę z kaszą, powinniśmy zastosować się do kilku sprawdzonych rad.

  • Nie należy rozdrapywać i wyciskać zmian, które pojawiły się na skórze.
  • Należy zadbać o ogólną higienę, może to być częsta wymiana poszewki czy regularna dezynfekcja telefonu, którego używamy.
  • Dokładne oczyszczanie skóry. Można to robić żelem do twarzy, który nie narusza bariery ochronnej lub tonikiem bez alkoholu.
  • Warto pamiętać o odpowiednim nawilżeniu skóry. Podczas porannej pielęgnacji powinniśmy nakładać krem intensywnie nawilżający.
  • Codziennie skórę powinniśmy zabezpieczać kremem SPF. Taki kosmetyk doskonale sprawdzi się w przypadku cery problematycznej.
  • Do swojej pielęgnacji warto wprowadzić kosmetyki, które w składzie mają kwasy, retinoidy, niacynamidy, cynk czy witaminę C.