I nie chodzi o rowerek postawiony przed telewizorem, a oddzielne pomieszczenie w 100 procentach przeznaczone na ten cel. Aby nasza praca nad kondycją przebiegała w komfortowych warunkach, aranżując takie miejsce, warto pamiętać o kilku zasadach.

Reklama

Wybór miejsca

Powierzchnia pokoju przeznaczonego na siłownię powinna być dobrana pod względem sprzętu, jaki chcemy tam umieścić. Wiadomo – jego powierzchnia powinna wzrastać wraz z liczbą urządzeń rozplanowanych w pomieszczeniu. Musi być na tyle dużo miejsca, aby zagwarantować pełen komfort sobie i osobom, które będą nam towarzyszyć w ćwiczeniach. Warto pomyśleć o wyborze pokoju w kształcie prostokąta, dzięki temu po jednej jego stronie możemy umieścić wszystkie urządzenia, po drugiej zaś wygospodarować miejsce do ćwiczeń fitness. Warto także pamiętać, że ściany to doskonałe miejsce na zamontowanie drabinek lub innych dodatkowych urządzeń. Siłownia powinna znajdować się możliwie najbliżej łazienki. Dzięki temu tuż po treningu lub w jego trakcie będziemy mogli szybko się odświeżyć.

Jak urządzić?

Kto choć raz w życiu ćwiczył w prawdziwej siłowni, wie, jak ważną kwestią jest dobra wentylacja oraz możliwość regulowania temperatury w pomieszczeniu. Najlepszym na to sposobem są: klimatyzacja, która odpowiednio schłodzi salkę, oraz okno, dzięki któremu bez większych problemów przewietrzymy pomieszczenie. Okno ponadto ma tę zaletę, że doskonale doświetla wnętrze, a otwarte – bardzo uprzyjemni trening. Nie powinniśmy zapominać także o odpowiednich kolorach. Energetyczne kolory na ścianach, takie jak żółty, pomarańczowy czy też odrobina czerwieni, pobudzą nas do działania i dodadzą siły do dalszych treningów.

Hałas urządzeń w domowej siłowni w pewnością nie umili życia ani domownikom, ani sąsiadom. Wygłuszenie pomieszczenia wcale nie jest trudne i nie wymaga pomocy fachowców. Jednym ze sposobów jest okładzina korkowa. Oprócz właściwości wyciszających ma także walory estetyczne. Faktura tego materiału – pomalowana lub w naturalnej postaci – ozdobi wnętrze i doda mu ciepłego klimatu. Dodatkowym atutem jest również to, że wytłumienie pomieszczenia można zrobić samodzielnie. Innym równie prostym sposobem na wyciszenie pokoju są płyty kartonowo-gipsowe. Wystarczy przymocować płytę za pomocą wkrętów i zamaskować miejsca, w których tkwią śruby.

Grunt to podłoga

Aby domowa siłownia była bezpieczna, musi w niej być także odpowiednia podłoga – antypoślizgowa, łatwa w utrzymaniu czystości oraz mająca właściwości wygłuszające. Kolejnym bardzo istotnym atutem jest jej sprężystość, dzięki której ruchy wykonywane podczas ćwiczeń będą miały odpowiednią dynamikę oraz dzięki której będzie mniejsze ryzyko wystąpienia kontuzji. W profesjonalnych siłowniach montowane są posadzki z grubego granulatu gumowego, który znakomicie chroni posadzkę przed upadkiem ciężkiego sprzętu. Często stosuje się także drewniane posadzki na matach elastycznych. W domowych siłowniach doskonale sprawdzi się podłoga ze wspomnianego już korka, która stłumi dźwięki, zamortyzuje ruchy oraz zabezpieczy nas przed poślizgnięciem.