Badania dowodzą, że cudownym środkiem na wiele przypadłości jest wino. Oczywiście nie namawiamy nikogo do regularnego opróżniania całej butelki. Lecznicza dawka to dwa kieliszki (250-300 ml) dla mężczyzn i zaledwie jeden w przypadku kobiet. Warto przy tym popijać wino regularnie, najlepiej co wieczór.

Czy może być białe
Co prawda zarówno wino białe, jak i czerwone robi się z winogron (głównie), jednak trunki te mają nieco inne właściwości. Do produkcji białych gatunków używa się samego miąższu, do czerwonych zaś miąższu i skórek. Skórki nie tylko nadają winu piękną purpurową barwę. W nich także kryją się polifenole. Są one bardzo aktywnymi przeciwutleniaczami, zwalczają wolne rodniki, czyli zapobiegają powstawaniu raka). Mają także inną cudowną cechę... Polifenole obniżają poziom złego cholesterolu, jednocześnie podwyższając ten dobry. Rozbijają też gromadzące się w arteriach złogi tłuszczowe, dzięki czemu przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia miażdżycy, choroby wieńcowej, a nawet zawału serca.

Zalety czerwonego wina
Boski trunek zawiera około 100 drogocennych składników - nie tylko polifenole, ale jest również bogatym źródłem wielu witamin (przede wszystkim z grupy B i witaminy C) i pierwiastków śladowych.

1 lub 2 kieliszki dziennie to dawka lecznicza

Oczyszcza organizm - poprawiające krążenie i moczopędne działanie wina sprawia, że o wiele wydajniej pracują twoje nerki. Skutek? Organizm szybciej i dokładniej oczyszcza się ze szkodliwych substancji.

Dotlenia - lampka wina sprzyja... głębszemu oddychaniu (działa rozkurczająco). Nabierasz więcej powietrza w płuca, a lepiej krążąca krew szybko dostarcza tlen do wszystkich komórek ciała. Pomaga to nie tylko dotlenić organizm, ale także uregulować jego temperaturę (istotne np. podczas gorączki czy wyziębienia).

Usprawnia trawienie i chroni żołądek
- wino w połączeniu z kwasem żołądkowym działa przeciwbakteryjnie, przez co chroni przewód pokarmowy przed różnymi infekcjami (w tym wrzodami żołądka); stymuluje także pracę trzustki, dzięki temu ułatwia strawienie nawet dość tłustych, ciężkich potraw.

Zapobiega niedokrwistości, ponieważ sprzyja przyswajaniu żelaza i produkcji czerwonych krwinek.

Reguluje poziom cukru i działanie gruczołów dokrewnych.

Pozytywnie oddziałuje na nasz układ nerwowy, odpręża.

Normalizuje ciśnienie krwi i poprawia ukrwienie.