Na University of Western Australia uczeni przeprowadzili badania z udziałem 37 uczniów w wieku 14-17 lat. Sprawdzali, w jaki sposób konsumpcja zbóż o wysokim i niskim indeksie glikemicznym wpływa na zdolność zapamiętywania słów.

Reklama

Uczestnicy eksperymentu zostali nakarmieni płatkami śniadaniowymi, połowa jadła kukurydziane o wysokim IG, a pozostali otrębowe o niskim IG. Później dostali do zapamiętania listę 20 nazw narzędzi, owoców, warzyw, ziół, przypraw i sprzętów kuchennych.

Uczniowie, którzy zjedli na śniadanie płatki o wysokim IG, pamiętali średnio 1.52 słów więcej niż pozostali. Różnica ta nie jest być może imponująca, ale - jak twierdzi prowadzący badania Michael Smith - statystycznie bardzo istotna. Produkty o wysokim indeksie glikemicznym szybko przekształcają się w glukozę, przez co organizm dostaje energetycznego kopniaka.

Podobne umiejtności lepszego zapamiętywania zaobserwowano u osób po spożyciu słodkich napojów. Co ciekawe, wyniki eksperymentów Smitha przeczą ustaleniom innych badań, według których, zboża o niskim indeksie glikemicznym najlepiej wpływają na pamięć. Nie wiadomo więc, komu wierzyć. Może trzeba jeść razem płatki o wysokim i niskim IG. Zawsze któreś pomogą naszej pamięci.