Naukowcy właśnie pracują nad pigułką, która pomoże ludziom otyłym zmniejszyć zawartość tłuszczu w organizmie o niemal połowę.

Testy na myszach wypadają pomyślnie

Póki co, nie przyszedł jeszcze czas na testy na ludziach, ale wyniki, które otrzymano podczas badań laboratoryjnych na myszach - są niezwykle obiecujące. Po tygodniowej kuracji waga myszy spadła o 25 procent, a zawartość tłuszczu w organizmie aż o 42 procent! Po miesiącu stosowania leku waga utrzymała się na poziomie o 28 procent mniejszym niż masa początkowa zwierzaków, a zawartość tłuszczu ostatecznie spadła o 63 procent, co jest osiągnięciem rewolucyjnym, gdyby te same wyniki przełożyło się na ludzi.

Do tej pory wśród osób o chronicznej otyłości nie zanotowano większego sukcesu w odchudzaniu farmakologicznym niż 5 do 10 procent utraty wagi.

Otyłość pokonana?

Być może właśnie otwiera się przed nami nowa era leczenia otyłości w krajach rozwijających się. Niestety, lek wciąż jest w fazie analiz i naukowcy przewidują, że zanim ostateczna formuła zostanie opracowana, może minąć nawet 10 lat. Szacunkowo tyle czasu zajmie dopracowanie receptury i dopuszczenie jej do testowania na ludziach. Wyniki badań naukowców z Indiana University pod kierownictwem dr Richarda DiMarchi zostały opublikowane ostatnio w periodyku medycznym Nature Chemical Biology jako przełom w leczeniu otyłości u dorosłych i szansa na normalność u diabetyków. W skrócie można wytłumaczyć, że nowy lek ma być sztucznym hormonem, który reguluje metabolizm glukozy w organizmie. Studia wykazały, że ta nowa substancja pomaga zmniejszyć nadmierny apetyty i zmusza ciało do spalania większej ilości kalorii niż normalnie potrzeba na zwykłe funkcjonowanie.

Choroba naszych czasów

Reklama

DiMarchi podkreśla wagę odkrycia swego i kolegów, mówiąc, że obecnie otyłość jest plagą nowoczesnego świata i jego największym zdrowotnym i ekonomicznym zagrożeniem. Jak na razie jedynym wyjściem w leczeniu poważnej otyłości jest chirurgiczne zmniejszenie żołądka, czyli tzw. gastryczne by-passy, w połączeniu z kombinowaną kuracją hormonalną. Jeśli badania będą kontynuowane jest duże prawdopodobieństwo, że będzie można uniknąć trudnych i męczących zabiegów redukcji przestrzeni żołądkowej – wystarczy tylko jedna pigułka, lub 1 zastrzyk dziennie.

Do tej pory już kilka razy próbowano wynaleźć cudowną pigułkę na otyłość, jednak zawsze leki przepadały w fazie testów na ludziach z powodu dotkliwych skutków ubocznych. Może tym razem będziemy świadkami sukcesu?

___________________________________________

NIE PRZEGAP:

>>> Na czym polega dieta nowojorska
>>> Sposób na bezseksownego męża
>>> Niebezpieczne seksistowskie dowcipy