Dlaczego regularne mycie zębow jest tak ważne? Otoż osadza się na nich lepka, biaława płytka zawierająca w sobie bakterie (w jednym gramie płytki jest ich aż bilion), które prowadzą do próchnicy. Nieusuwana płytka prowadzi do kamienia nazębnego, a ten - jeśli nic z nim nie zrobimy - prowadzi do podrażnienia i zapalenia dziąseł albo przyzębia. Wszystkiego tego można się usprzec pod warunkiem, że będziemy myć zęby po każdym posiłku i odpowiednią techniką. Jak?
SZOROWANIE CZY KOŁOWANIE
Mimo powszechnej opinii zębów nie należy szorować. Zbyt silne szczotkowanie i ruchy w poprzek mogą wręcz uszkodzić szkliwo i podrażnić dziąsła. Zęby należy myć ruchami okrężnymi połączonymi z wymiataniem. Szczotkę należy nieco odchylić od osi zęba i wykonywać nią małe okrężne ruchy w okolicy dziąseł, a następnie ruchy wymiatające od góry do dołu (w przypadku szczęki górnej) i od dołu do góry (szczęka dolna).
Co ważne przed szczotkowaniem trzeba oczyścić przestrzenie między zębami nicią dentystyczną. Jeśli tego nie zrobimy, zostawimy w trudno dostępnych dla szczoteczki miejscach resztki jedzenia, które bardzo szybko zaczną gnić. Cały zabieg powinien trwać około 5 minut.
Z badań wynika, że statystyczny Polak myje zęby dwa razy dziennie, najczęściej rano i wieczorem. Co prawda według specjalistów to zdecydowanie za mało, to jednak największym problemem jest fakt, że dbanie o zęby zajmuje nam średnio około... 17 sekund. Jeśli dodać do tego kiepską technikę, łatwo zrozumieć, dlaczego tak często zdarza nam się zasiadać w niezbyt przyjemnym fotelu u stomatologa.
Powiązane
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama
Reklama