Jak działa tabletka antykoncepcyjna? Poprzez zahamowanie wydzielania hormonów sterujących cyklem miesięcznym. Czyli, jednym słowem, wyłącza twój normalny, fizjologiczny cykl miesięczny. Powoduje, że jajniki produkują mniej estrogenów i progesteronu, a do tego nie występuje jajeczkowanie. Odpowiedni poziom hormonów we krwi zapewnia zaaplikowana pigułka.Stosując ją, utrzymujesz swój organizm w drugiej fazie cyklu - w której zapłodnienie nie jest możliwe. Pierwsza faza po prostu nie występuje.

Reklama

Wokół stosowania pigułek narosło mnóstwo mitów. Że się tyje, że jeśli stosuje się ją za długo, można stać się bezpłodną, że spada libodo... Te i inne pytania zadałam doktorowi Markowi Kuchlewskiemu, ginekologowi z wieloletnim stażem.

JAKIE BADANIA NALEŻY WYKONAĆ PRZED PODJĘCIEM DECYZJI O STOSOWANIU TEGO RODZAJU ANTYKONCEPCJI?
Przede wszystkim należy zrobić morfologię krwi. Drugim ważnym badaniem są próby wątrobowe. Branie jakichkolwiek medykamentów obciąża ten ważny organ. Badanie wątroby należy powtarzać co roku. Od jej stanu uzależnia się przerwy w stosowaniu tego tabletek. Poza tym konieczny jest szczegółowy wywiad - lekarz pyta o choroby w rodzinie, o zmianę partnerów seksualnych i ewentualne plany rodzinne. Może też zasugerować inna formę antykoncepcji, jak na przykład wkładka domaciczna lub spirala.

JAK DŁUGO MOŻNA NIEPRZERWANIE STOSOWAĆ TABLETKĘ?
Długo. Nawet 10 lat, ale warunek jest jeden: należy regularnie badać wątrobę. Jeżeli tylko poziom bilirubiny jest podwyższony, należy odstawić antykoncepcję na kilka miesięcy.

CZY COROCZNE PRZERWY W BRANIU PIGUŁKI RZECZYWIŚCIE SĄ KONIECZNE?
Chodzi taka obiegowa opinia, że po każdych 12 miesiącach łykania pigułek trzeba zrobić trzymiesięczną przerwę. To nieprawda. Przerwa jest podyktowana tylko i wyłącznie stanem zdrowia pacjentki. Jeżeli jej organizm jest zbyt obciążony, należy da mu chwilę wytchnienia. Twierdzenia tego typu to anachronizm - w latach 70. rzeczywiście takie przerwy były konieczne, ale teraz leki są bardzo nowoczesne i jest ich wiele, właściwie można dobrać pigułkę choćby pod kolor oczu.

KTO NIE MOŻE BRAĆ TABLETEK?
Teoretycznie każdy może, ale nie każdy powinien. Niewskazane jest, by tabletki zażywały palaczki powyżej 35. roku życia. W ich przypadku stosowanie tego rodzaju metod zapobiegania ciąży zwiększa ryzyko zapadania na choroby nowotworowe. Przeciwwskazaniem do brania pigułek są także choroby psychiczne - z powodu hormonów, które mają niebagatelny wpływ na samopoczucie. Jeżeli u kobiety występują niezidentyfikowane krwawienia z dróg rodnych, odpowiedzialny lekarz nie przepisze pigułki. Także osoby cierpiące na zakrzepicę lub podobne choroby albo mające żylaki powinny znaleźć dla siebie inny sposób na zapobieżenie niechcianej ciąży.

CZY PIGUŁKA ZWIĘKSZA RYZYKO ZACHOROWANIA NA NOWOTWORY DOTYKAJĄCE SZCZEGÓLNIE KOBIETY?
Nie, tak nie jest. Stosowanie pigułki może nawet zmniejszać ryzyko zapadania na niektóre rodzaje raka, np. jajnika czy szyjki macicy. W przypadku raka piersi sprawa wygląda nieco inaczej: jeżeli w rodzinie występowały zachorowania, to stosowanie antykoncepcji hormonalnej może przyspieszać rozwój raka. Dlatego młode kobiety powinny przed podjęciem decyzji o stosowaniu takiej antykoncepcji wykonać badanie genetyczne na obecność mutacji w genach BRCA 1 i BRCA 2. Jeśli mutacja zostanie potwierdzona, antykoncepcja hormonalna jest zbyt ryzykowna.

CZY PIGUŁKA POWODUJE TYCIE?
Nie, choć zwiększa łaknienie. Jednak jeśli nie zaaplikuje się organizmowi dodatkowej porcji jedzenia, nie będzie problemu z tyciem! Inaczej jest z zatrzymywanie wody w organizmie. Ten problem zniknie, gdy dobierze sie inna pigułkę.JAKIE SĄ EFEKTY UBOCZNE?
Wspomniane już zwiększenie łaknienia, zatrzymanie wody w organizmie, czasem znaczny spadek libido. Jednak to wszystko można wyeliminować, zmieniając preparat. Warto pamiętać, że pigułka ma też wiele działań ubocznych pożądanych - jak na przykład uregulowanie cyklu czy zmniejszenie lub całkowite wyeliminowanie PMS-u.

JAK SZYBKO WRACA PŁODNOŚĆ PO ODSTAWIENIU TABLETEK?
Bardzo szybko, i to ze zdwojoną siłą. Nawet warto wstrzymać się z próbami poczęcia malucha, bo zaraz po odstawieniu hormonów wzrasta ryzyko ciąży mnogiej. A to, jak wiadomo, bardzo obciąża kobiecy organizm.