Na pytanie o najważniejszy wynalazek XX wieku mężczyźni zazwyczaj wskazują statki kosmiczne, a kobiety pigułki antykoncepcyjne. O zapobieganiu ciąży wiemy coraz więcej. Zabobonne przekonania, jak antykoncepcyjne właściwości pitych ziół, poszły dawno w zapomnienie. Szczęśliwie możemy też odrzucić tak dziwaczne sposoby jak polecane na początku ubiegłego stulecia przez Tadeusza Boya-Żeleńskiego w "Piekle kobiet" stosowanie plasterka cytryny jako czegoś w rodzaju pierwowzoru prezerwatywy. Jednak mimo że obecnie mamy do dyspozycji całą gamę skutecznych środków antykoncepcyjnych, wciąż ulegamy mitom. A "wpadki" nadal są na porządku dziennym.

Reklama

Nie zajdę w ciążę podczas miesiączki

Wiele kobiet jest przekonanych o słuszności tego twierdzenia. To jednak całkowita nieprawda. Nasienie może przetrwać w ciele kobiety około 5 dni. Zdarza się również, że owulacja ma miejsce częściej niż jeden raz w miesiącu.

Karmienie piersią chroni mnie przed ciążą

Zaskakujące? Wiele kobiet jest skłonna w to wierzyć. Jednak owulacja nie jest zależna od karmienia piersią. Nawet jeśli masz nieregularne miesiączki, dni płodne mogą wtedy występować.

Zawsze przerywamy stosunek przed jego finałem

To wyjątkowo popularny mit. Jednak nie ma żadnego pokrycia z rzeczywistością. Zanim nastąpi ejakulacja, podczas stosunku do ciała kobiety dostaje się kilka kropli płynu, który zawiera spermę. To w zupełności wystarczy, by doszło do zapłodnienia.

Zawsze po stosunku biorę prysznic i dokładnie myję okolice intymne

Prysznic czy kąpiel po stosunku nie są w stanie w żaden sposób zapobiec ciąży - nasienie dostaje się zbyt głęboko do ciała kobiety.

Nie można zajść w ciążę podczas pierwszego razu

Jeśli tylko kobieta miesiączkuje, jej organizm jest zdolny do zapłodnienia. Ponadto młode kobiety są zazwyczaj bardziej płodne - tym łatwiej mogą zajść w ciążę.

Nie zjadę w ciażę, ponieważ biorę pigułki antykoncepcyjne

Pigułka rzeczywiście skutecznie chroni przed ciążą. Jednak musi być zażywana dokładnie według zaleceń, przy bardzo restrykcyjnym przestrzeganiu określonych godzin. Każde odstępstwo od idealnej terminowości w przyjmowaniu doustnych środków antykoncepcyjnych wiąże się z ryzykiem niechcianej ciąży.

Tylko raz uprawiałam seks bez zabezpieczenia

Jeden stosunek bez zabezpieczenia w zupełności wystarczy, by zajść w ciążę. Nie daj się przekonać do seksu bez zabezpieczenia, niezależnie od tego, jak gorąca jest atmosfera. Konsekwencje możesz ponosić przez całe życie.

Reklama

Jestem za stara, by zajść w ciążę

Dopóty dopóki masz miesiaczkę, możesz zajść w ciążę. To porawda, że płodność kobiety największa jest w latach jej młodości, jednak nie zanika ona całkowicie. Dzieje się to dopiero po okresie menopauzy.

Nie uprawiam seksu wystarczająco często, by brać pigułki

Pamiętaj, że każdy stosunek bez zabezpieczenia może skutkować zajściem w ciążę. Jeśli z jakichkolwiek względów nie chcesz brać pigułek, a nie planujesz macierzyństwa, koniecznie pomyśl o innych formach antykoncepcji.

Mam sporo problemów zdrowotnych związanych z narządami płciowymi, dlatego nie sądzę, bym mogła zajść w ciążę

Jeśli lekarz, po przeprowadzeniu szczegółowych badań wyraźnie nie stwierdził, że nie możesz mieć dzieci, nie poowinnaś zakładać że jesteś bezpłodna. Problemy zdrowotne natury ginekologicznej nie zawsze muszą iść w parze z bezpłodnością.