Wirusowe zapalenie wątroby (WZW) typu A

Reklama

Inaczej zwana jest żółtaczką pokarmową. Nie bez powodu - do zainfekowania dochodzi poprzez spożycie wody pitnej bądź surowych pokarmów zanieczyszczonych wirusem. Niestetyzarazić się można poprzez bliski kontakt z osobą zakażoną w bezobjawowym stadium choroby, gdy nie jest jeszcze świadoma infekcji. Szczególnie narażone są osoby podróżujące. Najlepszą ochroną jest przestrzeganie starej kolonialnej zasady "ugotuj, obierz lub... zapomnij (o jedzeniu)" lub szczepionka. Kolejną grupą są dzieci - osoby poniżej 15. roku życia nie mają przeciwciał chroniących przed tą chorobą. W ostatnich latach znacznie jednak wzrósł odsetek osób nieodpornych wśród osób w wieku do 30. roku życia.

Leczenie wirusowego zapalenia wątroby typu A jest długie i uciążliwe, często wymaga hospitalizacji. U około 10-20 proc. zakażonych następuje nawrót choroby, której objawy mogą utrzymywać się nawet do pół roku.

Konsekwencjami WZW typu A mogą być także żółtaczka cholestatyczna, zaburzenia hematologiczne, aplazja szpiku, ostra niewydolność nerek, a nawet ostra niewydolność wątroby prowadząca do zgonu.

Długotrwałą ochroną przed chorobą zapewniają szczepienia - dwie dawki szczepionki podane w odstępie 6-12 miesięcy lub szczepionka skojarzona, zabezpieczająca przed zachorowaniem zarówno na żółtaczką pokarmową (WZW typu A), jak i wszczepienną (WZW typu B).

Szczepienia ochronne są w Polsce rekomendowane dzieciom w wieku przedszkolnym i szkolnym, osobom wyjeżdżającym do krajów o wysokim ryzyku zachorowania na WZW typu A i osobom pracującym przy produkcji i dystrybucji żywności.

Wirusowe zapalenie wątroby (WZW) typu B

Zwane jest potocznie żółtaczką wszczepienną. Wirusem zakazić się można o wiele łatwiej niż wirusem HIV. Przyczyną zakażenia ludzi młodszych częściej są kontakty seksualne, zabiegi w zakładach fryzjerskich, kosmetycznych, stomatologicznych czy salonach tatuażu. Do zakażenia może dojść nawet w siłowni. Znaczna grupa zakażonej młodzieży zaraża się poprzez przyjmowanie narkotyków. Wirus zapalenia wątroby typu B jest 50 do 100 razy bardziej zakaźny niż wirus HIV.

Leczenie przewlekłego zapalenia wątroby typu B jest bardzo trudne i długotrwałe. Konsekwencje zachorowania są bardzo poważne, często prowadzą do marskości, która może objawiać się wodobrzuszem, zaburzeniami czynności mózgu (encefalopatia) czy krwawieniami z żylaków przełyku. W konsekwencji dochodzi do rozwoju raka pierwotnego wątroby, a nawet zgonu. Często jedyną szansą na przeżycie jest przeszczepienie wątroby.

Jedyną i długotrwałą metodą zapobiegania WZW typu B są szczepienia. Do pełnego uodpornienia potrzebne są trzy dawki szczepionki. Taka sama ilość dawek szczepionki skojarzonej zabezpieczy od razu przed obydwoma chorobami.

9 marca rusza XIX edycja akcji Żółty Tydzień. Od 9 do 20 marca na wszystkich chętnych czekają punkty szczepień, które oferują szczepionkę skojarzoną, uodparniającą przeciwko obu typom wirusa oraz szczepionki pojedyncze: przeciwko WZW typu A i B. Dokładne ceny szczepienia są ustalane indywidualnie przez punkty szczepień. Sugerowana cena podczas Żółtego Tygodnia jest o około 20-30 proc. niższa niż w ciągu roku. Warto skontaktować się wcześniej z wybranym punktem, ustalić koszty i umówić się na szczepienie.

Inicjatywie towarzyszy akcja informacyjna. W przychodniach i punktach szczepień pacjenci znajdą ulotki i plakaty informujące o zagrożeniach wynikających z zakażeń oraz możliwościach zapobiegania chorobie.

Adresy punktów szczepień znajdują się na stronie www.zoltytydzien.pl, www.szczepienia.pl oraz pod numerem infolinii 0 801 109 509.