Oto kilka użytecznych rad, które na pierwszy rzut oka wydają się banalne, ale są autentycznie skuteczne:

Reklama

1. Wietrz mieszkanie

To podstawa. Nawet gdy temperatura na zewnątrz jest minusowa, pamiętaj, by co jakiś czas otworzyć na oścież okna i przewietrzyć pomieszczenia w domu. Gdy wychodzisz, możesz rozszczelnić okna i w ten sposób zyskujesz pewność, że świeże powietrze ma dostęp do mieszkania.

2. Nawilżaj powietrze w pokojach

Jeśli nie masz nawilżacza, możesz zastosować prostą metodę mokrego ręcznika. Powieś na kaloryferze mokre, ale nie ociekające wodą ręczniki, które parując zapewnią odpowiednią wilgotność w pokoju.

3. Pokochaj tymianek

Na nieżyty oskrzeli dobry jest napar z tymianku, który działa bakteriobójczo, a gdy problemy z oskrzelami już Cię dopadły, także rozrzedzająco (na śluz zgromadzony w oskrzelach:wspomaga jego wykrztuszanie). Przygotowuje się go zalewając szklanką wrzątku łyżkę suszonego ziela. Poczekaj kwadrans i wtedy wypij. Znamy oczywiście smaczniejsze napoje, ale ten jest naprawdę nieoceniony.

4. Unikaj pyłu

Gdy sprzątasz w piwnicy czy odkurzasz nieruszane od wieków książki, zadbaj, by twoje oskrzela zbytnio na tym nie ucierpiały. Zaopatrz się zawczasu w maseczkę przeciwpyłową i mimo że nie wygląda ona zbyt atrakcyjnie na twojej twarzy, nie zdejmuj jej do momentu, gdy będziesz miała pewność, że kurz już ci nie zagraża.