Zapalenie pęcherza moczowego jest przypadłościa typowo kobiecą. Liczba zachorowań wśród kobiet jest 10 razy wyższa niż wśród mężczyzn. Choroba wraca jak bumerang: jeśli raz na nią zachorowałaś, są spore szanse, że niedługo znów poczujesz uciążliwe pieczenie i przymus biegania do toalety. Tak dzieje się u 20 proc. zakażonych. U 2 proc. cierpiących na tę dolegliwość zapalenie może pojawiać się nawet co miesiąc!

Reklama

SPOSOBY BABCI…

Babcia zawsze mówiła, że rozwój infekcji można zastopować, jeśli będziesz się trzymać kilku zasad:

unikaj przemaczania nóg - jeśli pada, nie zakładaj balerinek, wygląd to nie wszystko

noś ciepłą bieliznę - może nie jest tak seksowna i atrakcyjna jak mikroskopijne stringi, ale siedząc w toalecie i jęcząc, także nie uwiedziesz ukochanego… Poza tym możesz wciągnąć bawełniane majtasy pod spódnicę, a pod nimi mieć koronkowe majteczki

dbaj o higienę intymną - tu pomaga używanie delikatnych mydeł i płynów specjalnie do tego przeznaczonych

nie wstrzymuj moczu - jeśli chce ci się siusiu, natychmiast biegnij do ubikacji. Pozostawanie moczu w pęcherzu to coś, na co tylko czekają bakterie

do ciepłej wody w wannie dolewaj napar z szałwii i rumianku

…I TROCHĘ WSPÓŁCZESNEJ MEDYCYNY

Powyższe metody niestety tylko chwilowo usuwają objawy zapalenia, ale nie likwidują jego przyczyn. Za powstawanie tej choroby odpowiedzialne są bowiem przede wszystkim bakterie Escherichia coli. To oznacza, że tak naprawdę nie ma znaczenia, czy nosisz bieliznę syntetyczną, czy bawełnianą i że wybieranie kąpieli zamiast prysznica wcale nie pomoże szybciej pomoże ci ją zwalczyć.

Za to często wystarcza krótka kuracja antybakteryjna - zazwyczaj antybiotykowa - by postawić cię na nogi. Jeżeli jednak zakażenie jest nawracające i pojawia się np. trzy, cztery razy do roku, leczenie będzie o wiele bardziej żmudne.

Bakterie często uodparniają się na podawane leki. Zdarza się, że układ moczocwy atakują rózne ich szczepy i antybiotyk sobie z nimi nie radzi. Podaje się więc coraz silniejsze medykamenty, pacjent jest coraz bardziej osłabiony, a wtedy z kolei… atakują go infekcje wirusowe.

Nieleczone zapalenie pęcherza może prowadzić do poważnych powikłań, w tym do zapalenia nerek! Nie można więc lekceważyć przedłużających się objawów i wybrać się z wizytą do lekarza

Jeżeli cierpisz na przewlekłe zapalenie pęcherza, warto pomyśleć o szczepionce przeciw bakteriom Escherichia coli. Badania wskazują, że obniża ona zachorowalność o 50-80 proc., a w przypadku infekcji, znacznie skraca czas jej trwania. Miesięczny koszt szczepionki to około 90 zł., kuracja trwa minimum trzy miesiące.