Kto najczęściej ma kłopoty z nerkami?

Reklama

Te organy są dość wrażliwe i nietrudno o ich infekcję. Najczęściej przytrafiają się one kobietom, ponieważ ich układ jest tak zbudowany (krótka cewka moczowa), że bakterie łatwo mogą przedostać się do nerek. Często chorują też osoby cierpiące na kamicę dróg moczowych oraz mężczyźni mający przerośnięty gruczoł krokowy (prostatę), bo wówczas mocz często zalega w pęcherzu, co sprzyja namnażaniu się drobnoustrojów.

Na choroby nerek często cierpią też osoby, które mają kłopoty z nadciśnieniem, cukrzycą i miażdżycą - chorobami, które dają o sobie znać dopiero wtedy, gdy już są zaawansowane i trudno je leczyć.

Co im szkodzi?

Nerki mogą źle pracować, gdy nadużywa się środków przeciwbólowych - przede wszytkim ibuprofenu i paracetamolu. Również dieta zbyt bogata w białka (mięso, ryby, nabiał) oraz jedzenie mocno słonych potraw bardzo obciąża nerki. Zadbaj o to, by przynajmniej dwa posiłki dziennie składały się głównie z węglowodanów (makaronu, ziemniaków, kasz i pieczywa) i warzyw, a tylko jeden zawierał mięso lub ser w większej ilości.

Natychmiast idź do lekarza, jeśli:

- zauważysz zmianę barwy moczu na ciemnożółtą lub czerwonawą

- mocz stał się mętny

- odczuwasz częste parcie na pęcherz, szczególnie w nocy

- pojawiły się obrzęki twarzy i nóg

- Twoja waga z niewiadomych przyczyn wzrosła

- cierpisz z powodu bólów w dole brzucha.

Co grozi nerkom?

Dwiema najczęstszymi chorobami nerek są:

Ostre zapalenie miedniczek nerkowych, które zazwyczaj jest następstwem nieleczonego bakteryjnego zapalenia pęcherza moczowego. Stan zapalny zwykle rozprzestrzenia się po pewnym czasie na całe nerki. Choroba objawia się bólami w okolicy krzyża, gorączką, dreszczami, bólem przy oddawaniu moczu. Choroba wymaga leczenia antybiotykami.

Reklama

Ostre zapalenie kłębuszków nerkowych to choroba, której przyczyny nie są do końca znane. Czasem jest ona następstwem zapalenia miedniczek nerkowych. Zwykle jednak poprzedzaję ją inne ostre infekcje, najczęściej paciorkowcowe (np. angina). W tydzień lub dwa po chorobie nagle powraca gorączka, na twarzy pojawiają się obrzęki, czasem towarzyszą temu bóle w okolicy krzyża, trudności w oddychaniu, a nawet bóle serca. Często oddawany mocz jest wyraźnie mętny. Choroba wymaga leżenia w łóżku i przyjmowania antybiotyków.

Aby mieć zdrowe nerki, przestrzegaj kilku zasad:

1. dbaj o higienę intymną,

2. dużo pij, ok. 1,5 litra dziennie - to wypłucze bakterie z układu moczowego,

3. bardzo skrupulatnie lecz zakażenia dolnych dróg

moczowych (pęcherza, cewki moczowej) - antybiotyki przyjmuj zawsze do końca, nie przerywaj kuracji, gdy tylko poczujesz się lepiej,

4. raz w roku rób kontrolne badania moczu.