Codzienna dieta bogata w sery twarogowe oraz urozmaicone warzywa dostarcza sporej dawkę energii, przyspiesza przemiany metaboliczne i zwiększa spalanie tkanki tłuszczowej, bowiem białka spełniają w organizmie funkcje budulcowe, są składnikami hormonów i enzymów, zapewniających wysokie tempo metabolizmu.
Mleko, sery i wszelkiego rodzaju twarogi ze względu na powszechność spożycia stanowią najważniejszą grupę przetworów mleczarskich. Z uwagi na skład chemiczny i wartość odżywczą twarogi i sery zajmują ważne miejsce w żywieniu człowieka. Białka mleka (głównie kazeina) skoncentrowane w przetworach mlecznych zawierają pełny skład aminokwasów egzogennych i należą do najlepiej przyswajalnych białek w pożywieniu.
Szczególnie w diecie osób aktywnych, uprawiających sport, dbających o zdrowie nie powinno brakować urozmaiconych produktów mlecznych, typu: sery, twarogi, jogurty, mleczne napoje probiotyczne, gdyż odpowiednia ich dawka gwarantuje utrzymanie stanu kośćca w dobrej kondycji zdrowotnej, zapobiega osteoporozie, reguluje ciśnienie krwi, a najnowsze badania wykazują, że prawdopodobnie obniża także ryzyko wystąpienia raka okrężnicy. Produkty mleczne, szczególnie sery twarogowe o umiarkowanej zawartości tłuszczu charakteryzują się dobroczynnym wpływem w obniżaniu masy ciała. Szczególne zasługi należy przypisać pozytywnym wpływom wapnia zawartym w produktach mlecznych, który odgrywa zasadniczą rolę w dystrybucji tłuszczów. Dlatego właśnie, dieta bogata w proteiny, podnosi poziom glukagonu - hormonu odpowiedzialnego za dystrybucję zapasów tłuszczowych organizmu, co prowadzi do przyspieszenia przemian metabolicznych, bowiem ustrój który potrzebuje więcej energii, aby spalić białko, sięga po zapasy tłuszczu.
Aby zatem w naszej codziennej diecie nie zabrakło cennych składników zdrowotnych i odżywczych komponujmy nasze codzienne dania w sposób jak najbardziej urozmaicony i dbajmy o to, by nie dopuścić do niedoborów najbardziej wartościowych i niezbędnych składników pokarmowych.
A jak to osiągnąć?
Energetyczne śniadania:
1/3 kostki chudego sera twarogowego, łyżka pokrojonego szczypiorku, łyżka otrąb pszennych, utarta średnia marchewka, drobno pokrojona 1ŕ2 ogórka, 2 łyżki jogurtu naturalnego, produkty łączymy, doprawiamy czubrycą zieloną i posypujemy łyżką płatków owsianych.
Bułka orkiszowa z serem twarogowym, kiełkami słonecznika i paseczkami papryki czerwonej.
Cząsteczki różowego grejpfruta pozbawionego białych błonek, z twarożkiem posypujemy 1ŕ2 łyżeczki brązowego cukru.
Odżywcze obiady:
Gotowany ziemniak nadziewany twarogiem z kiełkami, podany z filetem indyczym z grilla. Dużego ziemniaka przecinamy na pół, wybieramy miąższ, który kroimy w kostkę, łączymy z twarożkiem, doprawiamy do smaku czubrycą lub innymi ziołami, dodajemy zielone kiełki - np. słonecznika, lucerny. Podajemy z porcją grillowanego filetu z indyka oraz sałatką: sałata lodowa, papryka, oliwki, pomidor z sosem winegret.
Naleśnik z mąki żytniej lub graham z nadzieniem szpinakowo - twarogowym. Szpinak należy poddusić na odrobinie oliwy z ząbkiem drobno posiekanego czosnku. Dodajemy 2 łyżki twarożku, doprawiamy ziołami do smaku i faszerujemy wcześniej przygotowany placek naleśnikowy.
Szaszłyk drobiowy, przekładany cukinią i pomidorkami koktajlowymi. Sałatka: kiełki słonecznika, kiełki lucerny, kiełki sojowe, łączymy po łyżce z każdego rodzaju, dodajemy odrobinę oliwy z oliwek Podajemy z porcją pokrojonych w ósemki moreli (2-3 sztuki) z twarożkiem (2 łyżki) na liściu cykorii, posypujemy płatkami migdałowymi.
Lekkostrawne kolacje:
Łódeczka z cukinii przekrojonej wzdłuż. Wybieramy miąższ, dusimy na odrobinie oliwy z pokrojonym w kostkę pomidorem, doprawiamy czubrycą zieloną. Cukinię wypełniamy farszem, dodajemy 2 łyżki twarożku i wkładamy całość do piekarnika na około 30 minut.
Serek chudy z jogurtem naturalnym i warzywną mieszanką (rzodkiewki, seler naciowy, kiełki sojowe, paseczki papryki, cienko pokrojoną marchewkę, pomidorki koktajlowe, czubryca do smaku).
Twarożek z pokrojonymi w cienkie paseczki owocami suszonymi. Wymieszać 2 daktyle, 2 śliwki suszone, 2 morele suszone, płatki migdałowe - 1 łyżeczka, 2 orzechy włoskie drobno posiekane. Całość połączyć i posypać otrębami granulowanymi.