Trzeba tylko do codziennego menu wprowadzić więcej liściastych warzyw, młodej marchewki, rzodkiewek, ogórków, botwinki i świeżych ziół. Warzywa powinny wchodzić w skład każdego posiłku i zastąpić tłuste mięso, zawiesiste sosy oraz słodycze.
Nowalijki łącz z gruboziarnistym, bogatym w błonnik pieczywem, razowym makaronem, kaszami i ryżem, kefirami i jogurtami, twarogami, chudym mięsem drobiowym i rybami. Młodych warzyw nie gotujemy, tylko jemy na surowo, np. w sałatkach. Sałatki wzbogacamy lekkimi sosami z oliwą, sokiem z cytryn i octem balsamicznym. Dostarczają antyoksydantów, sprzyjających regeneracji komórek i hamujących starzenie się organizmu oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-3 i -6, które doskonale wpływają na pracę mózgu i całego układu nerwowego.
Ale zielona dieta to nie tylko pyszny, niskokaloryczny sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów. Ma ona bowiem wiele innych, o wiele cenniejszych zalet. Warzywa dostarczają pokaźnych ilości witamin, np. A, C, tych z grupy B, minerałów, m.in. żelaza, cynku, selenu, do tego zdrowego, oczyszczającego organizm i zapobiegającego wchłanianiu tłuszczu błonnika.
Oto jak komponować jadłospis z nowalijkami:
śniadanie:
grahamka z pastą jajeczną i świeżym szczypiorkiem, sałatka z ogórka i liści młodej sałaty,
II śniadanie:
kubeczek chudego jogurtu naturalnego, pomidor.
obiad:
ciemny ryż z gotowaną piersią kurczaka, buraczki, zielona sałatka z kalarepki i ogórka.
podwieczorek:
mała garść orzechów
kolacja:
2 kromki pieczywa chrupkiego, twarożek z kiełkami, rzodkiewkami, szczypiorkiem i świeżą bazylią.