Aż dziwne, że solaria nie są jeszcze zakazane. Według badań Światowej Organizacji Zdrowia, u osób, które przed 35. rokiem życia często korzystają z łóżek opalających, ryzyko zachorowania na złośliwego raka skóry wzrasta o 75 proc.

Reklama

Poza tym nic bardziej nie przyspiesza procesów starzenia. Regularne przypiekanie skóry powoduje ubytki w pigmencie, które przyczyniają się do powstawania nierówności kolorystycznych, a nawet blizn. Poza tym promienie UV - które w solarium są 15 razy silniejsze niż słoneczne - niszczą kolagen, czyli białko strukturalne skóry, którego niedobory powodują powstawanie bruzd i zmarszczek.

Niestety wiele kobiet wciąż myśli, że dzięki wizytom w solarium ich skóra nabierze złocistego seksownego odcienia. 27-letnia brytyjska piosenkarka Sandi Thom postanowiła uświadomić im, że jest wręcz odwrotnie. I wzięła udział w kampanii organizacji Cancer Research UK. Naukowcy sporządzili komputerową symulację, która przedstawia jej twarz w wieku 57 lat zniszczoną przez regularne wizyty w solarium.

Obraz jest dość przerażający. Skóra Sandi jest nadmiernie pomarszczona, wiotka i pełna nieestetycznych przebarwień. Gdy Thom zobaczyła zdjęcia stwierdziła, że zdecydowanie ma dość opalania. "W czasach studenckich jak wiele Brytyjek opalałam się w solarium. Teraz mogę z całym przekonaniem powiedzieć, że nie zamierzam już tego robić” - powiedziała telewizji Skynews. I to samo radzi wszystkim innym kobietom, które chcą zachować zdrowie i urodę przez długie lata.

Lepiej wybierz samoopalacz

1. Balsam brązujący ActiveBody z wyciągiem z orzecha włoskiego, Kolastyna, 12 zł

2. Rozświetlający balsam do ciała, Skin So Soft Satin Glow Airbrush Spray, Avon, 22,90 zł

3. Krem samoopalający do twarzy i ciała Tinted Self Tan Cream, Oriflame, 34,90 zł

4. i 5. Krem i mleczko samoopalające z serii beBronze, Avon, 12,90 zł i 22,90 zł

6. Mus samoopalający do twarzy i ciała, Lirene, ok. 18 zł

7. Nawilżający samoopalacz Auto-Bronzant, Declor, ok. 120 zł