Inne
Reklama

Charlotte Gilchrist miała 16 lat, gdy doszło do wypadku, który oślepił ją na pięć dni. Później odzyskała wzrok. Dziś, jako 21-latka, ostrzega innych przed farbowaniem włosów bez wykonania testu skórnego.

TEST JEST WAŻNY!

Zalecenia do jego wykonania obecne są na opakowaniach praktycznie wszystkich dostępnych w drogeriach kosmetyków koloryzujących. Rzadko która klientka jednak przeprowadza taki test. Nie stosują go również fryzjerzy. „Fryzjerzy są odpowiedzialni za swoich klientów. To mogłoby przydarzyć się każdemu – ludzka skóra jest bardzo wrażliwa i wymaga takich testów” – mówi Gilchrist.

W dzień po wizycie u fryzjera skóra głowy Charlotte zaczęła swędzieć i piec. Ból był do zniesienia. Prawa strona twarzy zaczęła puchnąć, ze skóry ciekła dziwna ciecz. Dziewczyna była przerażona. W szpitalu lekarze zaaplikowali Charlotte zastrzyki przeciwhistaminowe na zmniejszenie opuchlizny. Jednak dopiero w pięć dni po pojawieniu się objawów uczulenia dziewczyna odzyskała wzrok. Już nigdy nie będzie mogła zafarbować włosów. Ostatnie badania wykonane w Walii wykazały, że 84 proc. przebadanych salonów fryzjerskich farbuje włosy, nie stosując się do zaleceń producenta farby.

czytaj dalej...JAK WYKONAĆ TEST SKÓRNY?

„Mam nadzieję, że salony dostrzegą ten problem, ale niedbałość, z jaką traktuje się tam testy uczuleniowe, napełnia mnie jak najgorszymi obawami” – mówi Sarah Young, która reprezentowała Charlotte w sądzie. Charlotte Gilchrist otrzymała rekompensatę w wysokości 2 tysięcy funtów (ok. 10 tys. zł).

A Ty? Przyznaj szczerze, czy kiedykolwiek - farbując włosy w domu - wykonywałaś test skórny? Założymy się, że nie... a jest to ogromnie ważne, bo możesz sobie zrobić krzywdę we własnej łazience. Zanim więc położysz farbę na włosy, wykonaj próbę uczuleniową.

Na dwa dni przed godziną zero nałóż odrobinę farby w zgięciu łokcia lub za uchem. Odczekaj 20 minut i po tym czasie ją zmyj. Jeśli skóra nie zacznie swędzieć lub piec, nie zrobi się czerwona - to wszystko jest w porządku. W przeciwnym wypadku w ogóle zrezygnuj z przedsięwzięcia.

______________________________________________________________________________

ZAPRASZAMY DO DYSKUSJI: Czy spotkałyście się z sytuacją, w której fryzjer odmówił Wam farbowania włosów bez zrobienia testu skórnego? Jeśli nie - to dlaczego Waszym zdaniem w salonach fryzjerskich, nawet tych najlepszych, takie działania są rzadkością?