Poniedziałek. Nieszczęśliwi idziemy do pracy. Wtorek. Idziemy do pracy trochę mniej nieszczęśliwi, bo już mniej dni do weekendu. I tak już do soboty. W sobotę robimy zakupy, sprzątamy, gotujemy, cały czas jest coś do zrobienia, więc nawet nie mamy czasu pomyśleć o odpoczynku. Aż nadchodzi niedziela. Wstajemy i zaczynamy się zastanawiać - co robić? Porządki zrobione, może by tak spacer, ale nam się nie chce. Zakupy? Zrobiliśmy wczoraj. Może jakiś film, książka? Powoli ogarnia nas panika. Mamy wolny dzień, ale nie wiemy, co z nim zrobić.

Reklama

Człowiek - gatunek niewypoczęty

Brzmi to zaskakująco, ale nie umiemy odpoczywać. Wiele osób, gdy trafi im się trochę wolnego czasu, nie ma pomysłu, czym go wypełnić. "U kobiet głównym powodem braku umiejętności odpoczywania jest przekonanie, że nie mają do tego prawa" - mówi Lucyna Wieczorek, trenerka i psychoterapeutka. "Szkoda im czasu na odpoczynek, bo w ich mniemaniu mogłyby coś w tym czasie zrobić: zająć się dziećmi, coś ugotować albo posprzątać. Boją się zająć przez chwilę tylko sobą, bo mogą zostać posądzone o lenistwo albo egoizm. Problem ten dotyczy zwłaszcza kobiet w średnim wieku, również w dużych miastach" - dodaje.

"To jest zasmucające, że musimy uczyć się takiej rzeczy jak odpoczywanie" - opowiada Wojciech Eichelberger, psycholog, dyrektor Instytutu Psychoimmunologii. "Nasz gatunek niestety utracił tę naturalną umiejętność. Staje sie to alarmującym sygnałem naszych czasów. Dzieje się tak, gdy blokuje nam się przełącznik z pracy na odpoczynek, a to już prowadzi do wypalenia" - dodaje.

Mózgowcy, ruszać się

"Jeśli nasza codzienna aktywność jest mocno skoncentrowana na poziomie intelektualnym, wówczas dla równowagi warto zadbać o aktywność fizyczną i wzmocnić ciało" – tłumaczy Lucyna Wieczorek.

"Jeśli wykonujemy pracę fizyczną, prawdopodobnie skuteczną formą odpoczynku będzie aktywność na poziomie psychicznym, intelektualnym lub emocjonalnym. Najważniejsza rzecz - to znaleźć właściwy sposób wypoczywania. W trosce o siebie nie warto oglądać się na aktualną modę, gdy np. wszyscy chodzą na siłownię. Kiedyś prowadziłam zajęcia dla mężczyzn mających problem ze stresem. Pamiętam jednego pana, który na swój sposób relaksu wybrał bieganie. W pewnym momencie uświadomił sobie, że zamiast tego wolałby sobie po prostu poleżeć, ale był przekonany, że prawdziwy mężczyzna odpoczywa aktywnie. Z jego punktu widzenia nie wypadało tak bezwstydnie się wylegiwać. Czasem bardziej zwracamy uwagę na ocenę naszego zachowania przez innych niż na to, czy dane zachowanie służy naszemu zdrowiu. Zdarzają się sytuacje, gdy para wspólnie od lat odpoczywa w określony sposób, po jakimś czasie dopiero orientując się, że to ich wcale nie odpręża. Ale boją się do tego przyznać, żeby nie robić drugiej osobie przykrości" - opowiada.

Praca nie ucieknie

"Ci, którzy umieją odpoczywać, lepiej funkcjonują w życiu społecznym, osiągają lepsze wyniki w sporcie" - opowiada Wojciech Eichelberger. "Tacy ludzie potrafią wydajniej wykonywać swoją pracę. Podchodzą do niej z większą odpowiedzialnością. Jedną z metod odblokowania w sobie przełącznika odpoczynek - praca jest stosowanie technik oddechowych. Osoby, które nauczą się oddychania przeponowego, w chwili stresu stają się niemal wojownikami. Oni nie muszą się bać zaburzeń spowodowanych brakiem odpoczynku. Inna godna polecenia metoda, to przerwy w pracy. Po 90 min. wysiłku powinno się odprężyć przez 10-20 min, starając się nie myśleć o pracy. Kolejny sposób na wypoczynek z prawdziwego zdarzenia to dłuższy urlop. Oczywiście zdarzają się osoby, u których przerażenie budzi perspektywa trzech tygodni siedzenia w jednym miejscu, bez pracy, bez komputera. Z kolei próba wykonania planu polegającego na zaliczeniu ogromnej ilości muzeów czy zabytków nie jest najlepszą formą wypoczywania" - dodaje.

Jak przekonuje Lucyna Wieczorek, odpoczynek jest naturalną potrzebą człowieka. Jest konieczny dla zachowanie zdrowia zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Dzięki temu mamy energię do cieszenia się życiem, realizowania marzeń i tworzenia autentycznych, bliskich więzi z innymi ludźmi. Dlatego nie warto się urabiać na siłę - praca nie ucieknie, odpoczynek - a owszem.

__________________________________________

NIE PRZEGAP:

>>> Trzy triki prawdziwej karierowiczki
>>> Sprawdź, czy jesteś pracoholikiem
>>> Awans w zamian za seks. To norma!

>>> Babochłopy zarabiają więcej