Dlaczego nie należy płukać zębów po szczotkowaniu?

Czy to prawda, że nie należy płukać zębów po umyciu zębów? Na łamach Washington Post głos zabrali eksperci - w tym prof. Brittany Seymour z Uniwersytetu Harvarda, Szkoły Medycyny Stomatologicznej, rzeczniczka Amerykańskiego Towarzystwa Stomatologicznego (ADA).

Potwierdzają to badania przeprowadzone w 1999 roku na ponad 2800 nastolatkach w wieku 15 i 16 lat w Wielkiej Brytanii. Osoby, które po szczotkowaniu spłukiwały jamę ustną szklanką wody, miały średnio prawie cztery zepsute, brakujące lub zaplombowane zęby, w porównaniu z około trzema w przypadku tych, którzy tego nie robili.

Reklama

- Płukając, zasadniczo wypłukujesz aktywne składniki pasty do zębów, którą właśnie nałożyłeś na zęby -tłumaczy inne ekspertka, prof. Margherita Fontana ze szkoły stomatologicznej Uniwersytetu Michigan.

Jeśli nie wypluwanie pasty, to co? Te opcje są też dopuszczalne

Jednak pominięcie płukania nie jest konieczne w przypadku osób o zdrowych zębach. - Osoby stosujące dietę bogatą w cukier lub mające skłonność do próchnicy mogą potrzebować dodatkowej pomocy ze strony fluoru - wyjaśnia ekspertka.

Zdaniem prof. Seymour, osoby, które jednak wolą płukanie ust powinny użyć niewielkiej ilości wody, np. łyka z dłoni, lub opóźnić płukanie o około 20 minut. Inną opcją dla tych, którzy chcą przepłukać jamę ustną po szczotkowaniu, jest zastosowanie płynu do płukania jamy ustnej z dodatkiem fluoru.

Wszystkie trzy opcje: pominięcie płukania po szczotkowaniu pastą do zębów zawierającą fluor, delikatne płukanie lub opóźnianie płukania – pozwala fluorowi pozostać na zębach i je dłużej chronić przed ubytkami.

Reklama

Czy dzieci powinny płukać zęby? Eksperci nie mają wątpliwości

Takie same nawyki szczotkowania zaleca się dzieciom. Dentyści twierdzą, że ilość fluoru pozostająca na zębach po umyciu jest bezpieczna, ale dzieci powinny być zawsze nadzorowane, aby mieć pewność, że nie spożyją go zbyt dużo.

W przypadku dzieci w wieku poniżej 3 lat opiekunowie powinni szczotkować im zęby pastą do zębów wielkości ziarenka ryżu, a dzieciom w wieku od 3 do 6 lat nie należy podawać ilości większej niż wielkość grochu – podkreśla ADA.

Następnie rodzice i opiekunowie powinni nakazać dziecku jak najwięcej wypluć, aby uniknąć połknięcia fluoru, ale zachować ilość, która pozostała na zębach, aby pomóc mu chronić je przed próchnicą.