Naukowcy z Carnegie Mellon University w Pittsburghu opublikowali w serwisie "Archives of Internal Medicine" wyniki swoich badań nad związkiem snu i odporności organizmu na zwykłe sezonowe przeziębienia. Ci, którzy śpią mniej niż siedem godzin dziennie, mają trzy razy większe szanse aby złapać katar.

Reklama

Badacze pod przewodnictwem dr. Sheldona Cohena z Uniwersytetu w Pittsburghu obserwowali przez 14 dni sen 153 dorosłych mężczyzn i kobiet w wieku od 21 do 55 lat. Monitorowali długość ich snu, jego jakość i procent dziennego czasu spędzanego w łóżku.

>>> Przeczytaj, jaki jest sposób na katar

Potem zaczęła się druga część badania. Wszystkim osobom podano przez nos krople zawierające rinowirus, odpowiedzialny za większość pospolitych przeziębień. Obserwowano badanych przez 5 dni. Prawie wszystkie osoby zostały zainfekowane, a u 1/3 rozwinęło się przeziębienie.

Ci, których wydajność snu wynosiła 85 proc. albo i mniej, byli nawet 5 razy bardziej podatni na działanie rinowirusa. Wydajność snu oblicza się właśnie w procentach, dzieląc całkowity czas snu w minutach przez czas spędzony w łóżku w minutach razy 100%. Dr. Cohen twierdzi, że nawet "8-procentowy ubytek z 8-godzinnego snu może zwiększyć ryzyko wystąpienia objawów chorobowych".

Im mniejsza jest twoja wydajność snu i ilość przespanych godzin, tym większe są szanse na najpierw małe, a potem duże przeziębienie.