Niestety, podwyższone ciśnienie nie zawsze daje o sobie znać, łatwo więc przegapić, że z naszym zdrowiem zaczyna się dziać coś złego. A często jest tak, że osobom, które w młodym wieku nigdy nie miały z tym problemów, kiedy wkraczają w wiek średni, ciśnienie znacznie się podnosi. Może to prowadzić do miażdżycy naczyń krwionośnych i w efekcie do groźnych powikłań, m.in. choroby wieńcowej i zawału, niewydolności krążenia, udaru mózgu, uszkodzenia niektórych narządów, np. nerek. I choć nie ma sposobu na to, by raz na zawsze zbić wysokie ciśnienie, można zrobić wiele, by nie poczyniło one w naszym ciele spustoszeń.

Reklama

1. Najważniejsze to rozpoznać wroga, czyli mieć świadomość zagrożenia chorobą. Lekarze zalecają mierzyć ciśnienie tętnicze przynajmniej raz na kilka miesięcy. Nie powinno ono przekraczać 140/90 (czyli 140 mmHg w czasie skurczu serca i 90 mmHg w czasie rozkurczu).

2. Nadciśnieniu sprzyja otyłość. Warto dbać o to, by nie utyć.

3. Choć u 95 proc. osób z nadciśnieniem nie udaje się wykryć jego przyczyny, duże znaczenie ma odpowiednia dieta. Przede wszystkim należy mniej solić (i unikać produktów zawierających duże ilości soli, np. wędlin) oraz ograniczyć picie kawy i alkoholu. Dieta powinna być bogata w potas, wapń i magnez. Trzeba często jeść biały ser, kaszę gryczaną, ciemne pieczywo oraz owoce i warzywa, pić kefir i jogurt. Raz lub dwa razy w tygodniu warto jeść ryby morskie. Natomiast bezwzględnie trzeba zjadać mniej tłuszczów, słodyczy, białego pieczywa, makaronów i ziemniaków.

Reklama

4. Rzuć palenie. Nikotyna powoduje wzrost ciśnienia tętniczego. Papierosy i wysokie ciśnienie to fatalne połączenie. Ryzyko śmierci z powodu zawału serca lub udaru mózgu zwiększa się wtedy nawet pięciokrotnie.

5. Z naszego życia nie uda się całkowicie wyeliminować stresu, ale kiedy się da, warto ograniczyć sytuacje, które go powodują. Okazuje się, że stres może być przyczyną nadciśnienia tętniczego. Zadbaj o równowagę między życiem zawodowym a osobistym.

6. Jeśli lekarz już stwierdził nadciśnienie tętnicze, zastosuj się do wszystkich jego poleceń. Niekiedy nie ma innego wyjścia, jak zacząć przyjmować leki, które on zapisze. I nie należy samemu odstawiać leków, gdy tylko ciśnienie spadnie do wartości prawidłowych. Każdą decyzję w tej sprawie trzeba skonsultować ze specjalistą.