Tegoroczna edycja "Warszawa jest kobietą" poświęcona jest kobietom u władzy. Festiwal potrwa do 4 grudnia.

"Mierzymy się z wielkim światem polityki i z ciasnymi boksami w open space'ach korporacji, zachwycamy upływającym czasem i tym, że – jak mówią bohaterki naszej wystawy 'Warszawskie Calendar Girls' – po pięćdziesiątce wielu rzeczy nie trzeba, a wszystko można. Smakujemy wreszcie Warszawę na nowo, dzięki warszawiankom – cudzoziemkom, które wnoszą do stolicy zupełnie nowe zapachy i smaki" - zachęcają Kasia Kazimierowska i Kinga Sochacka, organizatorki festiwalu

KOBIETY U WŁADZY...

Jak poinformowała PAP Kinga Sochacka, festiwal zainauguruje w piątek spotkanie z prezydent Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz, jedną z bohaterek filmu "Trzy Kobiety".

Bohaterkami dokumentu w reżyserii Marty Meszaros, węgierskiej reżyserki związanej z Polską, są także Barbara Labuda i Hanna Suchocka. Meszaros rozmawia z nimi o miłości, rodzinie, polityce, zmianie ustroju. Film "Trzy kobiety" powstał w 1995 roku. Podczas piątkowego spotkania zaproszone bohaterki filmu będą próbowały odpowiedzieć na pytanie co się zmieniło w ich życiu, w podejściu do władzy, rodziny, kobiet.

... OLBRZYMKI...

Dzień później odbędzie się spotkanie z Agnieszką Graff, Ewą Toniak i Michałem Ogórkiem. Punktem wyjścia do dyskusji będą filmy, których wybór zainspirowała książka Ewy Toniak, pt. "Olbrzymki: kobiety i socrealizm". Gospodynią wieczoru będzie kulturoznawczyni, działaczka społeczna, pisarka Sylwia Chutnik.

Spotkanie urozmaicą pokazy kilku filmów m.in. "Wanda Gościmińska. Włókniarka" w reż. Wojciecha Wiszniewskiego (1975) - portret łódzkiej przodownicy pracy czy "24 godziny Jadwigi L." w reż. Krystyny Gryczełowskiej (1967), pokazujący dzień z życia kobiety, która pracuje, wychowuje dzieci i prowadzi dom.

W Galerii Nizio będzie można zobaczyć wystawę zdjęć Adama Pańczuka "Warszawskie Calendar Girls". Pańczuk, laureat I nagrody w konkursie Grand Press Photo z 2009 w kategorii "Ludzie", na wystawie pokaże 12 zdjęć warszawianek. Bohaterkami fotografii są m.in. krytyk sztuki Anda Rottenberg, producentka niezależnych filmów dokumentalnych Irena Groblewska czy dyrektorka Teatru Wytwórnia Małgorzata Owsiany.

... I ARTYSTKI

W Teatrze Wytwórnia będzie można natomiast zobaczyć gościnny "Jackie. Śmierć i księżniczka" w reż. Weroniki Szczawińskiej na motywach dramatu noblistki Elfriede Jelinek.

Zaplanowano również spotkanie z mieszkającymi w Warszawie cudzoziemkami, m.in.: z Lizą Sherzai z Afganistanu - organizatorką Francophonic Festival w Warszawie, Gianną Benvenuto z Urugwaju, aktorką Studium Teatralnego przy ul. Lubelskiej, pianistką Aiko Tachi-Zalewską z Tokio, Eleną Egovorą - sopranistką z Moskwy oraz Elisabeth Dudą z Paryża, autorką książki dla najmłodszych "Żożo i Lulu".

Więcej informacji o festiwalu na stronie http://warszawajestkobieta.blox.pl i na Facebooku.

Program festiwalu:

26.11 (pt.) KOBIETY U WŁADZY!
Miejsce: Nowy Wspaniały Świat, ul. Nowy Świat 63
19.00 -21.30
Pokaz filmu Trzy kobiety, reż. Marta Meszaros, 1995 (55 min.) i spotkanie z bohaterkami ww. dokumentu m.in.: Barbarą Labudą i Panią Prezydent m.st. Warszawy Hanną Gronkiewicz – Waltz, a także z Magdaleną Mosiewicz, działaczką Federacji Zielonych. Gospodynią wieczoru będzie Anna Kaplińska-Struss, dziennikarka tygodnika „Gala”.
21.30- do rana!
Impreza festiwalowa Girls wanna have jazz! Zabawa do białego rana! Wystąpią: Sławek Uniatowski (wokal) Kuba Galiński (piano), Hubert Zemler (perkusja), Wojtek Traczyk (kontrabas), Dominik Trębski (trąbka) oraz DJ Burn Reynolds.

27.11 (sobota) OLBRZYMKI, SIŁACZKI, PRZODOWNICZKI!
Miejsce: Nowy Wspaniały Świat, ul. Nowy Świat 63
11.00-19.00
Przedświąteczny Ciuch Exchange & Kiermasz. Kupujemy, sprzedajemy, wietrzymy szafy!
16.00-19.00
Spotkanie z Agnieszką Graff, Ewą Toniak i Michałem Ogórkiem. Punktem wyjścia do spotkania będą filmy, których wybór zainspirowała książka Ewy Toniak, pt. Olbrzymki: kobiety i socrealizm. Gospodynią wieczoru będzie Sylwia Chutnik. Spotkanie urozmaici pokaz filmów: Wanda Gościmińska. Włókniarka, reż. Wojciech Wiszniewski, 1975, 35 min., Dziewczyna z plakatu, reż. Ewa Pięty, 2001, 29 min., Dzień za dniem, reż. Irena Kamieńska,1988, 16 min., 24 godziny Jadwigi L., reż. Krystyna Gryczełowska, 1967, 14 min.

28.11 (niedz.)WARSZAWSKIE CALENDAR GIRLS!
Miejsce: Galeria Nizio, ul. Inżynierska 3 lok. 4
(wystawa od 28.11 do 05.12, od 05.12 w Winowajcy)
16.00-18.00
Wernisaż Warszawskie Calendar Girls. Wystawa zdjęć Adama Pańczuka.
Rozmowa z bohaterkami wystawy o odkrywaniu siebie na nowo po pięćdziesiątce i o urokach życia wtedy gdy "nic już nie trzeba, a wszystko można".
18.00-20.00
Film Calendar Girls w reż. Nigel Cole, 2003, 108 min


30.11 (wtorek), godz. 20.00 występ gościnny!
Teatr Wytwórnia, ul. Markowska 18
Jackie. Śmierć i księżniczka, reż. Weronika Szczawińska, Teatr im. Jaracza w Olsztynie.
Po spektaklu rozmowa z aktorką Mileną Gauer i Kazimierą Szczuką. Prowadzenie Dorota Piwowarska

1.12. (śr.), godz. 19.00
Teatr Wytwórnia, ul. Markowska 18
Ja, Agaue, lecture & performance, Teatr Bretoncaffe.

3.12 (pt.), godz. 19.00
Teatr Staromiejski, ul. Jezuicka 4
Głuchoniemoc, reż. Natalia Fijewska-Zdanowska, Teatr Staromiejski.

4.12 (sob.) WARSZAWIANKI, CUDZOZIEMKI!
Miejsce: Nowy Wspaniały Świat, ul. Nowy Świat 63
14.00-16.00
Warszawianki, cudzoziemki! Spotkanie z cudzoziemkami, które związały swoje życie z Polską i Warszawą: z Lizą Sherzai z Afganistanu, Gianną Benvenuto z Urugwaju, Japonką Aiko Tachi-Zalewską i Rosjanką Eleną Egovorą. Gospodynią spotkania jest Marzena Filipczak, autorka przewodnika dla podróżujących kobiet „Jadę sobie”.
16.30-18.00
Pokaz filmu przyrodniczego Modliszka, 1959
Mapa Świata Kobiet! Przewodnik feministyczny Joanny Piotrowskiej z Feminoteki.
20.30 -22.00
FEDEracja, koncert etno-jazzowy. Zagrają: Kasia Federowicz (wokal), Marcin Olak (gitary), Dominik Strycharski (wokal/bbox), Robert Siwak (instrumenty perkusyjne).

W czasie festiwalu w Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat będzie można zobaczyć fragment wystawy Eastern Girls – Lithuania and Poland . Organizatorzy: Ambasada Republiki Litewskiej w Polsce oraz Galeria “Meno parkas” w Kownie.