Przygotowanie prawdziwego polskiego chleba wymaga wiele wysiłku Po pierwsze nie ma w nim ani grama drożdży - rośnie na zakwasie, co wymaga przede wszystkim czasu. Nie tylko trzeba go odpowiednio wygnieść, ale także mieć porządny piekarnik. Tak więc chleb pieczony w tradycyjny sposób to wyższa szkoła jazdy. Alternatywą - też zdrową i też pyszną - jest automat do pieczenia chleba.

CHLEB Z AUTOMATU? TO MOŻLIWE!

Smak chleba z maszyny jest podobny do tego, który jadało się w dzieciństwie. Różni się do tradycyjnego tym, że wyrabia się go z dodatkiem drożdży. Niektórzy próbują piec go na zakwasie - z sukcesem. Ci, którzy etap automatyczny mają za sobą, nierzadko używają maszyny do wyrabiania ciasta.

Do przyrządzenia chleba z maszyny będziesz potrzebowała odpowiedniej mąki. W sklepie dostaniesz specjalną mieszankę, ale możesz także kupić mąki żytnią, pszenną, orkiszową itp. oraz zmieszać je według uznania. W internecie znajdziesz mnóstwo przepisów na chleb z maszyny - na początek oczywiście najlepiej będzie wybrać taki, który nie wymaga wiele wysiłku.

Maszyna miesza ciasto za ciebie: wlewasz na dno misy odpowiednią ilość płynu, na to sypiesz mąkę, potem drożdże (suche lub naturalne). Automat miesi wszystkie składniki specjalną łopatką, a potem podwyższa temperaturę, by ciasto wyrosło. Warto dodać do swojego bochenka ziarna słonecznika, otręby, pestki dyni czy sezam. Maszyna zawoła cię w odpowiednim momencie.

Wielkim plusem jest włącznik czasowy - możesz wsypać produkty do miski automatu wieczorem, a ustawić, by chleb upiekł się np. na 7 rano.

W SKLEPIE TAKIEGO NIE DOSTANIESZ...

Do samodzielnego wyrobu chleba powinno przekonać cię także to, że ciasto upieczone w domu jest świeże około tygodnia. Jeśli więc nie masz dużej rodziny, wystarczy, że upieczesz chlebek raz na siedem dni. Ponieważ nie ma w nim nienaturalnych składników, jest znacznie bardziej sycący niż biały nadmuchany chleb z supermarketu. Zawiera więcej cennych składników, takich jak np. błonnik, dzięki czemu nie jest tak tuczący jak zwykłe białe pieczywo.

Koszt samej maszyny waha się od około 200 zł nawet do 1000 zł. W niektórych automatach można zrobić nie tylko chleb, ale także usmażyć konfitury i wyrobić ciasto na pizzę. Musisz przemyśleć, czy te dodatkowe funkcjie są ci potrzebne i warto za nie zapłacić.

Jeżeli gotowanie sprawia ci przyjemność, a do tego zależy ci na zdrowym odżywianiu, zastanów się nad zakupem automatu.

Przepisy na chlebek z automatu znajdziesz między innymi tutaj.

Jeżeli chcesz upiec prawdziwy chleb z pieca, przeczytaj ten blog.

Mieszanki mąk do samodzielnego wyrobu pieczywa kupisz tutaj.