Wystarczy sięgnąć po dobrodziejstwo, jakim są zioła. Powiesz zapewne, że "to duby smalone, może naszym babciom pomagały, ale na moje skurcze w czasie okresu potrzebny jest co najmniej ketonal". Otóż niekoniecznie.

Reklama

I jeszcze jedno. By umiejętnie i skutecznie stosować zioła wcale nie trzeba przebić się przez stosy zielników trącających czarami. Wbrew pozorom apteki oferują dość bogaty zbiór pakowanych w wygodne torebki ziół, które zawsze opatrzone są "instrukcją obsługi". A więc zaczynajmy.

BOLESNE MIESIĄCZKI

Ulgę przyniosą ci zioła łagodzące skurcze macicy, bo to one sprawiają, że odczuwasz comiesięczne cierpienia.

Wypróbuj:

  • na 2 dni przed okresem i w jego trakcie pij napar (2–3 szklanki dziennie) z dziurawca, rumianku, kaliny koralowej lub dzięgielu chińskiego,
  • możesz też przygotować napar z mieszanki ziół o działaniu przeciwskurczowym. Odmierz po czubatej łyżeczce korzenia tataraku i liścia pokrzywy oraz po płaskiej łyżeczce rdestu, nawłoci, liścia babki lancetowatej i ziela świętojańskiego. Taka ilość składników wystarczy ci na 6 szklanek napoju.
  • Jeśli bóle są wyjątkowo silne i występują jeszcze przed miesiączką, idź do ginekologa. Być może to objaw endometriozy, stanu zapalnego lub kłopotów hormonalnych.

PMS

Czyli cieszący się kiepską sławą zespół napięcia przedmiesiączkowego. Objawia się m.in. bólami piersi, krzyża, pleców i głowy, rozdrażnieniem, obrzękami i wzrostem wagi ciała.

Wypróbuj:

  • na kilka dni przed okresem zacznij pić napar z niepokalanka mnisiego (2 razy dziennie po pół szklanki). Reguluje on gospodarkę hormonalną i łagodzi bóle piersi,
  • aby zmniejszyć masę ciała i obrzęki pij codziennie po szklance naparu z kwiatów czarnego bzu, skrzypu i liści brzozy,
  • wieczorami zaparzaj sobie melisę – ułatwia zasypianie i koi nerwy,
  • używaj też mniej soli. Zatrzymuje wodę, co powoduje obrzęki i przyrost wagi. Pij za to dużo niegazowanej wody, która oczyszcza organizm i jedz lekkostrawne dania (unikniesz kłopotów żołądkowych).

TRĄDZIK

Okazuje się, że to problem nie tylko dojrzewających nastolatek, u których szaleją hormony, ale coraz częściej także kobiet, które ten czas mają dawno za sobą. Jak sobie radzić?

Wypróbuj:

• w oczyszczeniu organizmu z toksyn i poprawieniu przemiany materii pomoże ci napar z bratka polnego. Pij go 2 razy dziennie po szklance,

• pomocniczo warto też stosować - do wyboru - napary z kłącza perzu, liści mniszka lekarskiego czy babki lancetowatej (po szklance dziennie),

Po 3 tygodniach stosowania kuracji cera powinna wyraźnie się poprawić, jeśli tak się jednak nie dzieje idź do dermatologa.

Reklama

ZAPALENIE PĘCHERZA

Każdy kto miał, wie, że to nic przyjemnego. Zapalenie objawia się uczuciem nieustannego parcia na pęcherz, po czym w łazience okazuje się, że moczu jest "co kot napłakał". Czasem towarzyszy mu piekący lub kłujący ból w cewce moczowej, gorączka i złe samopoczucie.

Wypróbuj:

  • w wypłukaniu bakterii pomogą zioła o właściwościach moczopędnych. 2 razy dziennie pij po pół szklanki naparu ze skrzypu polnego, pokrzywy zwyczajnej, liści brzozy lub kwiatów mniszka lekarskiego,
  • pomoże też jedzenie żurawiny (ok. 10 dag owoców lub 2 szklanki soku dziennie). Zawarte w niej substancje utrudniają przywieranie bakterii do błon śluzowych dróg moczowych. Żurawinową kurację możesz też stosować profilaktycznie.

Jeżeli infekcja nie ustępuje po paru dniach, często nawraca, odczuwasz silny ból albo zauważysz krew w moczu, koniecznie idź do lekarza.

Uderzenia gorąca obok huśtawki nastroju i nocnych potów to typowe objawy MENOPAUZY. Aby im zaradzić, spróbuj:

pić przez 3–4 tygodnie po szklance naparu z szałwii,

jeśli odczuwasz nieuzasadniony niepokój albo masz słabe nerwy, pij napar przygotowany z równych porcji owoców głogu, korzenia kozłka lekarskiego, zmielonych szyszek chmielu oraz męczennicy cielistej.

• zastanów się też nad stosowaniem hormonalnej terapii zastępczej czy dostępnych bez recepty leków z fitoestrogenami z soi lub pluskwicy lekarskiej.