Według badań opublikowanych przez Merchant Machine, Norwegia, Finlandia i Nowa Zelandia to trzy kraje, które są najbliżej stania się społeczeństwami bezgotówkowymi, a tuż za nimi Hongkong, Szwecja, Dania, Szwajcaria, Wielka Brytania, Singapur i Holandia. Choć brzmi to niewiarygodnie, jednocześnie istnieją na świecie kraje, w których ani nie wypłaci się gotówki z bankomatu, bo zwyczajnie ich nie ma, ani nie zapłaci kartą. Przygotowując się do podróży i planując pobyt, warto jest sprawdzić nie tylko lokalną walutę i jej przelicznik, ale również możliwości w zakresie płatności bezgotówkowych. Eksperci Kiwi.com wskazują kraje, w których warto mieć zapas gotówki.
Iran to kraj, który coraz częściej wybierany jest na cel wakacyjnych voyage’y. Perska kultura, sztuka, architektura a także lokalna gościnność co roku przyciągają turystów z całego świata, którzy najczęściej udają się do Isfahanu czy Shiraz, ale również Kaszanu i Jazdu. Iran nadal pozostaje destynacją dość niszową, ze względu na panujące prawo szariatu, które dla turystów oznacza choćby nakaz zakrywania ciała i głowy (kobiety) czy segregację płci w miejscach publicznych, nie wspominając o wysokich temperaturach, które latem osiągają 50 stopni. Z drugiej strony, dzięki temu, z pewnością nie będziemy cierpieć na stanie w długich kolejkach, w upale i tłumie. Iran jest przyjazną destynacją dla domowego budżetu - za doskonałe warunki i usługi zapłacimy rozsądne pieniądze. Warto pamiętać, by podróżując do Iranu zabrać ze sobą gotówkę. Z lokalnych bankomatów jej nie wypłacimy, nie uda nam się również dokonać płatności bezgotówkowej, za pomocą kartą. Najlepiej mieć przy sobie EUR lub USD i regularnie wymieniać w lokalnych kantorach.
Tuvalu
Tuvalu to wyspiarskie państwo położone na Oceanie Spokojnym, położone w Oceanii, w połowie drogi między Hawajami a Australią, całkiem niedaleko od Fidżi. Dawniej znane jako Wyspy Ellice. Podobnie jak Malediwy, słynie ze szmaragdowych wód, pięknej rafy, rajskich widoków i plaż. To zdecydowanie jedno z tych miejsc, do których trudno dotrzeć, a główną barierą jest dość wysoki koszt lotu. Ci, którzy zdecydują się tam dotrzeć, powinni pamiętać, że w Tuvalu, a na pewno w Funafuti, gdzie znajduje się stolica, nie ma bankomatów. Jest jednak oddział banku, w którym można otrzymać pożyczkę gotówkową i wymienić ją na gotówkę.
Indonezja
Archipelag wysp Gili, znajdujący się niedaleko Bali, który ostatnio stał się bardzo popularny wśród turystów, jest bardzo doskonałym przykładem tych miejsc, w których kultura płacenia gotówką jest absolutnie powszechna. Na niektórych z wysp nie ma ruchu samochodowego – dostępne są tylko rowery, hulajnogi albo dorożki. Szczyt sezonu charakteryzuje się tłumami turystów, z których wielu śpi na plaży lub na dziko, z powodu braku wolnych pokoi. Gdy na miejscu dostępny jest tylko jeden lub dwa bankomaty, wypłacanie gotówki nierzadko graniczy z cudem. Dlatego Kiwi.com zaleca regularne wypłacanie gotówki co kilka dni, kiedy tylko jest to możliwe.
Na Gili najlepiej dostać się z Bali (lot do Denpasar), a potem motorówką prosto na jedną z wysp: Gili Air, Gili Trawangan, Gili Meno. Koszt przelotu z Katowic do Denpasar zaczyna się od 1 385 zł. Więcej szczegółów na Kiwi.com.
Maroko
Prawdziwy raj dla miłośników muzułmańskiej architektury, suków i starych medyn, oferujący absolutnie wyjątkowe i często luksusowe doznania. Od tętniącego życiem Marrakeszu, przez piaszczystą Saharę, po smagane wiatrem plaże Essaouiry, Maroko obiecuje niezapomnianą podróż. Ponieważ Maroko to miejsce, w którym na pewno kupisz wiele ręcznie robionych, lokalnych pamiątek, takich jak ceramika, ręcznie tkane dywany, biżuteria i wiele innych, dobrze jest mieć przy sobie środki. Bankomaty są rozsiane po całym kraju, w miastach, miasteczkach, a nawet mniejszych wioskach. Niezależnie od tego, czy targujesz się o tradycyjne dywany na suku, jesz tangine w lokalnej restauracji, czy rezerwujesz przejażdżkę na wielbłądzie po Saharze, nigdy nie jesteś zbyt daleko od wygodnego źródła gotówki. Ale kiedy zboczysz z utartego szlaku, będzie to znacznie trudniejsze. Małe sklepy raczej nie akceptują kart, a w bankomatach często brakuje gotówki. Dlatego dobrze jest mieć przy sobie trochę waluty na pokrycie nagłych lub nieplanowanych wydatków.
Filipiny
Czy na Filipinach lepiej jest używać kart czy gotówki?
Filipiny to grupa w sumie około 7641 wysp podzielonych na trzy główne: Luzon, Visayas i Mindanao. Jest to jedno z najpopularniejszych miejsc w Azji, znane z egzotycznych plaż, wulkanów, lasów i wyjątkowej lokalnej kultury. Poza tym Filipiny zasłynęły z rosnącej liczby ośrodków jogi, w których można „wyrzeźbić” ciało i umysł oraz uciec od codziennej rutyny.
Jeśli chodzi o metody płatności, warto pamiętać, że kartą kredytową lub debetową można posługiwać się w większych miastach oraz w głównych kurortach turystycznych. Niektóre bankomaty akceptują międzynarodowe karty kredytowe i debetowe, w sklepach również nie powinno być problemu. Natomiast, jeśli zdecydujecie się pojechać nieco dalej i opuścić większe miasta, zdecydowanie lepiej zabrać ze sobą wystarczającą ilość środków, oczywiście w miejscowej walucie filipińskie peso (PHP).