Takiego zdania są naukowcy, których badania opublikowano w piśmie "Human Reproduction". Powołując się wcześniejsze ustalenia, naukowcy podkreślają, że kobiety, które zaczęły miesiączkować przed rokiem życia, są bardziej narażone m.in, na choroby serca, raka piersi, a nawet choroby płuc i astmę.

Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles zaobserwowali, że u dziewczynek, których matki przez całą ciążę lub tylko jej część wypalały przynajmniej 10 papierosów dzienne, pierwsza miesiączka pojawiała się średnio 3-4 miesiące wcześniej niż w przypadku córek kobiet, które w ogóle nie paliły. 

Jak zauważają eksperci, nie jest to duża różnica, jednak gdyby liczba dziewczynek miesiączkujących wcześniej gwałtownie wzrosła, miałoby to istotny wpływ na populację.  Uczeni przyznają, żenie jest do końca jasne, dlaczego palenie wpływa w ten sposób na rozwój płodu. Wiadomo jednak, że produkty uboczne nikotyny przenikają przez łożysko, a działanie tytoniu ma związek z poziomem hormonów u noworodków. To z kolei może być przyczyną wcześniejszych miesiączek.