Prawie 75 proc. trzydziestolatek cierpi z powodu chorób przyzębia. 50 proc. kobiet po 50. roku życia ma objawy osteoporozy. 44 proc. pań po przebytym zawale serca umiera w ciągu roku. Niewesołe dane, prawda? Nie piszemy jednak tego, by straszyć. Chcemy tylko pokazać, jak ważna jest profilaktyka. Są bowiem także inne liczby. Oto one.

Wcześnie wykryty rak skóry czy szyjki macicy jest uleczalny w 100 proc.

Samo przyjmowanie leków na nadciśnienie pozwala obniżyć liczbę zgonów z powodu chorób serca o ponad 20 proc.!

Rozpoczęcie leczenia osteoporozy w wieku 50 lat spowoduje, że ryzyko późniejszych złamań szyjki udowej spada o połowę. I to są sukcesy medycyny.

Naukowcy pracują ciągle nad nowymi metodami leczenia, a my mamy coraz większą szansę na uniknięcie poważnych powikłań. Pod jednym warunkiem - trzeba się systematycznie badać. Bo niewykryte nadciśnienie, jaskra, podwyższony cholesterol czy rak nie bolą! Można je wykryć tylko przy pomocy badań.
A te się same nie zrobią.
Sprawdź więc, jakie podstawowe badania i analizy powinna przeprowadzać każda kobieta. Pamiętaj też, że czas ich wykonania, rodzaj badania czy częstotliwość, zależą od twojego wieku. Wiesz już, co masz robić? No to uspokój się i od zaraz zacznij dbać o siebie!

Zdemaskuj zły cholesterol
Kiedy masz 20-40 lat powinnaś sprawdzać poziom złego i dobrego cholesterolu raz na 5 lat. Ale już po 40. wzmóż czujność! W tym wieku nawet połowa polskich kobiet ma podwyższony poziom złego cholesterolu. Dlatego na badanie krwi wybieraj się już co roku. Pamiętaj! Prawidłowy poziom całkowitego cholesterolu we krwi nie powinien przekraczać 200 - 220 mg na 100 ml.

Pieprzyki pod lupą
Jeśli masz sporo piegów, pieprzyków i znamion, jesteś w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na raka skóry. Idź do dermatologa nawet w wieku 20 lat, by cię obejrzał i kontroluj co miesiąc, czy twoje pieprzyki się nie powiększają lub nie krwawią. Nie masz zbyt wielu pieprzyków? Idź na badanie po czterdziestce.

Broń się przed rakiem!
Masz 20 lat? Zacznij sama badać swoje piersi. Od tej pory musisz to robić co miesiąc przez całe życie. Uwaga! Jeśli w twojej rodzinie były przypadki raka piersi, lekarz może ci zlecić wykonanie USG już teraz. Mama i babcia są zdrowe? Pierwsze USG zrobisz ok. 30. Trzydziestka na karku, a ty pochodzisz z rodziny obarczonej ryzykiem raka? Zrób pierwszą mammografię. Inne kobiety mogą z nią poczekać do 35. roku życia. Od tej pory trzeba ją wykonywać co 2 lata. Jeśli skończyłaś 50 lat, mammografię wykonuj już co roku. Po 60, w sprawie badań zdaj się na opinię lekarza.

Wyśledź nadciśnienie
Do 40. roku życia ciśnienie krwi sprawdzaj co roku. Jeśli pojawią się jakiekowiek problemy, lekarz zaleci ci indywidualny tryb mierzenia ciśnienia. Zdrowe 40-50 latki powinny badać ciśnienie już dwa razy w roku.

Ginekolog to podstawa
O ile wcześniej nie zaczęłaś współżycia, pierwsza wizyta u ginekologa czeka cię ok. 20. roku życia. Od tego momentu raz na rok musisz odwiedzić lekarza i wykonać cytologię, czyli badnie komórek szyjki macicy, pozwalające wykryć raka nawet we wczesnym stadium.

Hormony na odpowiednim poziomie
Nie możesz zajść w ciążę? Jeśli po roku regularnego współżycia bez zabezpieczeń nie doszło do poczęcia, powinnaś zbadać poziom hormonów, które biorą udział w kształtowaniu się cyklu miesiączkowego.
Skrócenie lub wydłużenie cyklu, rozdrażnienie, uderzenia gorąca, spadek libido, suchość w pochwie - to częste objawy zbliżającej się menopauzy. Po 45. roku zbadaj poziom hormonów we krwi, by ewentualnie rozpocząć hormonalną terapię zastępczą HTZ lub przyjmowanie preparatów roślinnych.

Uwaga, jaskra!
Między 20. a 40. rokiem życia powinnaś wykonać przynajmniej raz badanie ciśnienia śródgałkowego. Pozwoli to na wczesne wykrycie podstępnej choroby oczu - jaskry. Powoduje ona stopniowy zanik widzenia, dlatego po 40 wykonuj te badanie raz na dwa lata.

Zdrowy oddech
Palisz? Zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej zrób w wieku 40 lat i powtarzaj mniej więcej co roku. Pozwoli to wychwycić rozwijającego się raka czy gruźlicę. Oprócz rentgena raz na rok wykonaj spirometrię, czyli badanie pojemności płuc. Ona wykryje POChP, czyli przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. W jej wyniku powoli zmniejsza się wydajność płuc, a nam jest coraz ciężej oddychać.

Słodka krew
Po skończeniu 45 lat konieczenie przebadaj krew w kierunku cukrzycy. Pamiętaj! Nieleczona cukrzyca znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia zawałów serca i mózgu. Prawidłowy poziom glukozy we krwi wynosi poniżej 115 mg/dl krwi. Badaj go co 2-3 lata.

Piękny uśmiech
Niezależenie od wieku, do dentysty trzeba chodzić raz na pół roku.

Jelita pod kontrolą
Skończyłaś 40 lat? Czeka cię niezbyt przyjemne, ale konieczne badanie jelita grubego. Lekarz per rectum, czyli doodbytniczo zbada, czy w twoim jelicie nie ma polipów czy żylaków, które grożą rozwojem nowotworu jelit.

Odpowiednia gęstość
Po 45. roku życia zbadaj
gęstość kości. Densytometria, bo tak się nazywa to badanie, to prześwietlenie kości biodrowych i kręgosłupa lędźwiowego. W tym wieku możesz stopniowo tracić tzw. masę kostną, jeśli jednak ten proces przebiega zbyt gwałtownie, grozi ci osteoporoza, czyli zbytnia kruchość i łamliwość kości.

Zdrowy maluch
Jeśli zaszłaś w ciążę, mając więcej niż 35 lat, wykonaj testy prenatalne sprawdzające czy dziecko nie jest obciążone chorobami genetycznymi.