Pij dużo wody - przynajmniej dwa i pół litra na dobę - musisz uzupełnić stracone płyny. Najlepsza jest woda mineralna niegazowana, ewentualnie herbata i słone buliony.
W cięższych biegunkach można przyrządzić roztwór przegotowanej wody z jedną czwartą łyżeczki sody oczyszczonej na szklankę albo mieszaninę soku owocowego z dwiema łyżeczkami cukru i szczyptą soli lub użyć gotowego preparatu (na przykład Gastrolitu). Przejdź na ścisłą dietę.

W następnych dniach wprowadzaj: ryż, ziemniaki, gotowany drób, banany, czerstwe bułki, krakersy i paluszki. Unikaj alkoholu i kawy! Możesz stosować węgiel, Smectę, ale jeśli nie musisz, nie hamuj biegunki. W ten sposób organizm oczyszcza się z toksyn. Doskonale działają probiotyki (Lakcid, Trilac czy Lacidofil), stosuj je trzy razy dziennie.

Leczenie uzależnione jest od stopnia nasilenia objawów. Najważniejsze - nie dopuścić do odwodnienia. Jeśli więc zauważysz, że zdecydowanie więcej płynu tracisz, niż możesz przyjąć, a mocz oddajesz rzadziej niż co sześć godzin, wówczas koniecznie skontaktuj się z lekarzem.

Z zakażeniem wirusowym (na przykład wirusem rota) poradzisz sobie sama, niestety, najpewniej zarazisz męża i dzieci, a więc zamiast zasłużonej rekonwalescencji przypadnie ci rola pielęgniarki. Takie zakażenie zaczyna się podwyżoną temperaturą, nudnościami i wymiotami, biegunka pojawia się najczęściej trochę później. Objawy nie są bardzo gwałtowne i ustępują dość szybko.

Ale nie poradzisz sobie bez lekarza przy poważnych zatruciach spowodowanych przez:
- salmonellę - objawy (gorączka, biegunka, wymioty i odwodnienie) pojawiają się od kilku do czterdziestu ośmiu godzin po spożyciu zakażonego pokarmu (najczęściej surowe jaja, mleko, mięso);
- gronkowca - zatrucie powodują toksyny bakterii znajdujących się w źle przechowywanych (nie w warunkach chłodniczych) produktach, takich jak mięso lub ciasta.
Objawy mogą wystąpić już nawet dwie godziny po ich spożyciu i są bardzo gwałtowne: biegunka, wymioty, gorączka, którym mogą towarzyszyć zimne poty, spadki ciśnienia, omdlenia;
- laseczkę jadu kiełbasianego - znajduje się ona w konserwach mięsnych, rybnych, jarzynowych i produktach peklowanych. Objawy pojawiają się dość późno - 18-96 godzin po posiłku. Są to: bóle brzucha, wymioty połączone z zaburzeniami widzenia, opadaniem powiek, ślinotokiem, trudnościami w przełykaniu.