Nawet jeśli narzekasz na brak czasu, znajdź parę minut na dwa podstawowe zabiegi. Pierwszy służy twojej urodzie, drugi - zdrowiu. Wieczorem wcieraj w skórę piersi i dekoltu (zawsze w kierunku podbródka) balsam do ciała lub specjalny - do pielęgnacji piersi, a skóra będzie sprężysta i gładka.
Raz w miesiącu, po menstruacji, sama zbadaj swoje piersi. Stań przed lustrem, unieś ramię i dokładnie, raz przy razie ugniataj piersi, sprawdzając, czy nie ma tam zgrubień i guzków oraz czy nie pojawiły się zagłębienia. Jeśli coś takiego zauważysz, jak najszybciej idź do lekarza.

Jako nastolatka nie bierz pigułek antykoncepcyjnych
Piersi nastolatki jeszcze się rozwijają, dlatego w tym wieku trzeba jeść sporo jogurtu naturalnego - zawiera wapń, witaminy i spore ilości aktywnych, zdrowych bakterii, które wspierają prawidłowy rozwój tkanek piersi. Nie należy za to łykać pigułek hormonalnych (antykoncepcyjnych), bo mogą one przyczynić się do zmian w budowie sutków.

Po trzydziestce zacznij robić USG
W tym okresie ilość tkanki gruczołowej przeważa nad tłuszczową - to dlatego piersi są wtedy najjędrniejsze. Jednak z tego powodu wykrycie jakichkolwiek zmian w ich budowie jest bardzo trudne, dlatego przynajmniej raz na dwa lata trzeba robić badanie USG piersi. W tym wieku często w piersiach pojawiają się zwyrodnienia włóknisto-torbielowate, co najczęściej jest niegroźne. Już teraz zacznij dbać o skórę za pomocą kosmetyków pielęgnacyjnych.

Po czterdziestce wzmocnij je ćwiczeniami
Po czterdziestce tkanka gruczołowa powoli jest zastępowana przez tłuszczową. By piersi nie straciły jędrności, warto w tym wieku intensywniej, kilka razy w tygodniu przez 15-20 minut, wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie piersi (weź piłeczkę i ściskaj ją w obydwu dłoniach jednocześnie, trzymając łokcie uniesione do góry tak, byś poczuła jak mięśnie klatki piersiowej pracują). W tym wieku powinnaś przynajmniej raz na półtora roku robić badania mammograficzne lub USG. Zbliżająca się menopauza zwiększa ryzyko zachorowania na raka sutka.

Po pięćdziesiątce regularnie rób mammografię
Okres menopauzy ma dramatyczny wpływ na piersi. Obniżający się poziom hormonów (estrogenów i progesteronu) powoduje powolny zanik tkanki gruczołowej. Skóra biustu wiotczeje i się wysusza, a piersi zaczynają powoli obwisać. By temu zapobiec, należy codziennie wcierać kosmetyk, który nawilża i odżywia skórę. Zapytaj też ginekologa, czy możesz stosować zastępczą terapię hormonalną. Dodatkowe estrogeny opóźnią proces starzenia się skóry. Po pięćdziesiątce powinnaś regularnie raz na rok robić badanie mammograficzne.

Fakty:

* Ciąża przed 35. rokiem życia obniża ryzyko zachorowania na raka piersi.
* Jeśli tuż przed miesiączką odczuwasz ból piersi, ogranicz używanie soli. Zatrzymuje ona wodę w organizmie, co powoduje obrzęk i wrażliwość piersi.
* Utrzymuj prawidłową wagę. Nadwaga 7-10 kg zwiększa ryzyko zachorowania na raka po menopauzie.