Program ten jest połączeniem układów choreograficznych, jogi, tai-chi, ćwiczeń relaksujących, oddechowych i medytacyjnych. Gimnastyka jest więc tak różnorodna, że nie sposób się nudzić. Ale to niejedyna zaleta body balance. Dzięki niemu zyskuje całe Twoje ciało. Uruchamiasz wszystkie - nawet najgłębsze - partie mięśni, rozciągasz je i uelastyczniasz. Kształtujesz przy tym zmysł równowagi, a Twoje ruchy nabierają większej lekkości i gracji.

Idealną porą na tę spokojną gimnastykę jest poranek (pozytywnie nastroisz się na cały dzień). A najlepszym tłem - delikatne dźwięki muzyki i rześkie aromaty olejków przywodzące na myśl ojczyznę body balance - Nową Zelandię. Półgodzinne treningi zaplanuj dwa razy w tygodniu. Zawsze zaczynaj je od pięciominutowej rozgrzewki (skłonów, podskoków, wymachów). A potem dokładnie i powoli wykonuj poniższe ćwiczenia. Pamiętaj, że mają one sprawiać przyjemność, więc nie wolno Ci robić nic na siłę.

Pozdrowienie słońca
Na dzień dobry najlepsze będzie ćwiczenie zaczerpnięte z jogi. Stań wyprostowana, złącz nogi, ręce złóż na klatce piersiowej jak do modlitwy - to jest twoja pozycja wyjściowa. Następnie wyciągnij ramiona w górę (dłonie cały czas złożone) i weź głęboki wdech nosem. Odchyl głowę jak najdalej do tyłu, napnij pośladki. Teraz powoli wypuszczaj powietrze i wróć do pozycji wyjściowej. Wykonując ćwiczenie, zwróć uwagę na to, by przez cały czas zachować równowagę. Najlepiej trenuj przed lustrem, żebyś mogła kontrolować postawę.

Ramiona jak z gumy
Stań w lekkim rozkroku, napnij mięśnie pośladków, ręce rozłóż na boki na wysokości ramion. Weź głęboki wdech nosem i wyobraź sobie, że cała twoja energia kumuluje się w palcach dłoni. Spleć ręce tak jak na zdjęciu - lewy łokieć oprzyj na wewnętrznej stronie łokcia prawego, a dłonie wnętrzem zwróć do siebie. Zrób wydech ustami i rozłóż ręce na boki. Powtórz 10 razy.

Równoważnia
Usiądź na podłodze. Lewą ręką podeprzyj się za plecami, ugnij kolana, a stopy oderwij od podłogi. Wyciągnij przed siebie prawą rękę i staraj się nią sięgnąć jak najdalej, jakbyś chciała dotknąć stóp. Napnij mięśnie brzucha. Policz do 30, a potem powtórz ćwiczenie, wyciągając lewą rękę do przodu. By utrudnić sobie zadanie, wykonuj "rowerek".

Półszpagat
Uklęknij i oprzyj pośladki na stopach. Potem wyciągnij do tyłu prawą nogę, jakbyś chciała zrobić półszpagat. Podeprzyj się lewą ręką, by nie stracić równowagi. Natomiast prawą dłonią chwyć kostkę (palce stopy obciągnięte). Teraz delikatnie ciągnij stopę do siebie, jednocześnie lekko wyginając tułów do tyłu. Na koniec postaraj się unieść lewą rękę. Wytrzymaj 20 sekund, a potem zmień układ nóg.

Ósemki
Wyprostuj się, nogi rozstaw na szerokość ramion, kolana lekko ugnij. Unieś ręce na wysokość klatki piersiowej i zakreślaj ósemki (w pionie). Najpierw przez pół minuty prawą dłonią, potem lewą. Następnie na przemian raz prawą, raz lewą ręką. Głowę odwróć, tak jakbyś chciała spojrzeć za siebie. Wykonując ćwiczenie, wspinaj się na palce i opadaj na pięty. Trenuj przez minutę.

Jak gwiazda
Stań w rozkroku - lewa noga wyprostowana z tyłu, prawa lekko ugięta i wysunięta do przodu. Wyprostuj plecy, napnij mięśnie brzucha, ręce rozłóż na boki - to pozycja wyjściowa. Teraz przenie ciężar ciała na prawą nogę (uginając ją jeszcze mocniej) i rozciągaj mięśnie. Wykonaj głęboki wdech. Wróć do pozycji wyjściowej, wydychając powietrze. Powtórz 10 razy.

Damskie pompki
Połóż się na brzuchu i podeprzyj rękoma. Nogi wyprostowane. Teraz powoli podnoś tułów aż do momentu, gdy całkiem wyprostujesz ręce. Jednocześnie weź głęboki wdech nosem. Pamiętaj, by podczas wykonywania ćwiczenia mięśnie brzucha i pośladków były mocno napięte. Potem powoli opuść tułów, robiąc wydech ustami. Powtórz unoszenie 10 razy.

W rytmie twista
Stań wyprostowana, złącz stopy i lekko ugnij kolana. Prawą rękę wyciągnij w górę, wyprostuj palce, a wnętrze dłoni skieruj do przodu. Lewą dłoń połóż na prawym biodrze. Unieś lekko głowę i patrz na prawą dłoń. Teraz prawą ręką wykonaj półobrót w lewo, jednocześnie wyprostuj lewe ramię tak, by układało się wzdłuż lewego boku. Twoje ciało wykonuje w ten sposób lekki obrót. Potem łagodnym ruchem wróć do pozycji wyjściowej i powtórz ćwiczenie 10 razy.